BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,02
ALTIN 485,66
HABER /  DÜNYA

Cami saldırganının Avrupa bağlantısı tespit edildi!

Avusturya hükümeti Yeni Zelanda'da iki camide 50 kişiyi katleden saldırganın Faşist Kimlikçiler Hareketi isimli örgüte 1500 euro bağış yaptığını tespit etti.

Abone ol

Yeni Zelanda’da iki camide 50 kişiyi öldüren İslam karşıtı saldırgan ile Avusturya’daki göçmen karşıtı ve faşist Kimlikçiler Hareketi arasında bir bağ tespit edildi. Saldırgan Brenton Tarrant’ın 2018 başında bu harekete 1500 euro bağış yaptığı saptandı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bu mali bağlantının ortaya çıkması sonrası Kimlikçiler Hareketi’ni yasaklayabileceklerini açıkladı.

Yeni Zelanda saldırganından bağış aldığını açıkladı

Avusturya’nın Graz kentindeki savcılık makamları, ‘Avrupa’nın kimliğini korumak istedikleri’ savıyla faşist eylemler düzenleyen Kimlikçiler Hareketi’nin lideri Martin Sellner’ın, Yeni Zelanda saldırganından bağış aldığını açıkladı. Savcılık, Sellner ile saldırgan arasında suç içerikli bağlantıların bulunup bulunmadığı konusunda soruşturma açıldığını da duyurdu.

"Ben bir terör örgütü üyesi değilim"

Sellner ise YouTube üzerinden bir video yayımlayarak evinde arama yapıldığını belirtti; “Ben bir terör örgütü üyesi değilim. Bu adamla, ondan kendi girişimin olmadan bağış almış olmak dışında hiçbir bağlantım yok” savunması yaptı.

"Hipster sağcılar"

Bu gelişmenin ardından, kullandıkları dili ırkçılıktan uzak bir algı vermek için ‘modernize’ etmeleri ve üyelerinin daha çok gençlerden oluşması nedeniyle Avrupa basınında ‘hipster sağcılar’ diye de anılan Kimlikçiler Hareketi’nin Avusturya’da yasaklanması gündemde.

Başbakan Kurz, “Pozisyonumuz çok açık – ister radikal İslamcılar ister sağcı aşırılıkçı fanatikler olsun- herhangi bir tür aşırılıkçılığa toplumumuzda yer yok” dedi.

2017 yılındaki dünya seyahati

Yeni Zelanda’daki saldırıları düzenleyen Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant’ın 2017 yılında bir dünya seyahatine çıktığı, Türkiye ve Pakistan’ın yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkesini gezdiği tespit edilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
İbrahim Kalın'dan dikkat çeken operasyon yorumu
Anneler Günü için süper fırsatlar!
TOKİ 32 ilde 242 arsayı satışa sundu
Şişli'ye kim belediye başkanı oluyor! İşte 3 anketin bomba sonuçları
Fatma Şahin'den talihsiz söz için açıklama: Duysaydım ilk tepkiyi ben verirdim
TÜİK açıkladı tavuk yumurtasından zam çıktı
ABD'nin en iyi üniversitelerinde rüşvet skandalı
Binali Yıldırım, Arnavutların meşhur atasözüyle seslendi: Besa bes
İYİ Parti'de istifa şoku: Topluca Cumhur İttifakına geçtiler
Didier Deschamps'tan Türkiye yorumu
Yorumlar