HABER /  DÜNYA

ABD'nin en iyi üniversitelerinde rüşvet skandalı

ABD'nin dünya çapında bilinen üniversitelerine rüşvetle öğrenci alındığı ortaya çıktı

ABD’deki prestijli üniversitelere rüşvetle öğrenci kabul edilmesine ilişkin gelişmeler devam ediyor. Dünyanın en iyi üniversitesi olan Yale Üniversitesi, okula 2018’de hileli şekilde girdiği iddiaları ortaya atılan öğrencinin kabul belgesinin iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, üniversite yönetiminin, rüşvet iddialarından ilk kez Boston Federal Savcılığı’nın geçen yıl kasım ayı ortasında kadın futbol takımının koçu Rudy Meredith ile ilgili bilgi edinmek istemesi üzerine haberdar olduğu ifade edildi.

Sahte sporcu tavsiyesi
Yetkililer peşine düşmeden hemen önce Yale’den ayrılan Meredith’in “sadece iki adaya” sahte sporcu tavsiyesi verdiği, adaylardan birinin Ocak 2018’de okula kabul edildiği, öğrencinin ailesinin çocuklarının üniversiteye girebilmesi için 1.2 milyon dolar rüşvet verdiğinin iddia edildiği bildirildi.

Aracılardan 400 bin dolar
Koç Meredith’in aileyle irtibat kurmasını sağlayan arabulucudan da 400 bin dolar aldığı ileri sürülürken, üniversitenin iddialarla ilgili soruşturma çerçevesinde öğrencinin kabul belgesinin iptaline karar verildiği kaydedildi. Meredith’in yarın dolandırıcılık suçlamasıyla Boston’da mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.

Hollywood yıldızlarının çocukları da yer alıyor
ABD’de ay başında aralarında Hollywood yıldızlarının da bulunduğu zengin ailelerin, çocuklarını California Üniversitesi (UCLA), Güney California ve Georgetown gibi ülkenin önde gelen üniversitelerine sokabilmek için koçlara ve üniversite yöneticilerine rüşvet ödediği iddiaları ortaya atılmıştı.

Skandalla ilgili soruşturma kapsamında yaklaşık 50 kişi hakkında dava açıldı. 33 ebeveyn, yaklaşık 6 buçuk milyon dolar rüşvet vermekle suçlanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ABD
ÖNCEKİ HABERLER
Didier Deschamps'tan Türkiye yorumu
Adana'da horozu ağaca bağladılar
Elektriğe zam var mı EPDK'dan son dakika açıklaması
Fenerbahçe yeni 10 numarasını Komşu'da buldu
"Hayalim katil olmaktı" diyen liselinin cezası belli oldu
Okullar ne zaman açılacak 2020 15 tatil ne zaman bitiyor?
Yorumlar