HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Yeni yerli termobarik mühimmat teröristlerin kabusu olacak

TÜBİTAK SAGE’nin IDEF'17’de açıkladığı termobarik mühimmat üretimi tamamlandı. Özellikle kapalı alanlardaki kabiliyetiyle dikkat çeken termobarik mühimmatlar atıldığı kapalı alanda neredeyse hiç bir canlı bırakmıyor.

Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayi hamlesi her geçen gün yeni sonuçlar vermeye devam ediyor. Yerli piyade tüfeğinden Silahlı İnsansız Hava Araçlarına Akıllı bombadan Helikoptere kadar bir çok projesi hayata geçiren Türkiye şimdi de harp başlıkları için termobarik mühimmat projesini tamamlandı.

TUBITAK SAGE'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve yüksek yüksek tahrip etkinliğine sahip harp başlıklarında kullanılacak termobarik mühimmat, bir çok farklı harp başlığına doldurulabilecek.

Özellikle atıldığı kapalı alanlarda basınç ve sıcaklık etkisiyle hiç canlı bırakmayacak şekilde tasarlandı. Terörle mücadelede sığınak ve mağaralarda çok etkili olacak olan bu mühimmat uçak bombaları, Anti-tank'larda kullanılabildiği gibi küçük kalibreli mühimmatlarda da kullanılabilecek. Öyle ki el bombaları ve tüfek bombaları da termobarik mühimmat ile doldurulabilecek.

Kaynak: Haber7

ÖNCEKİ HABERLER
Cuma günü adetli kadınlar hangi duaları okuyabilir?
Nevruz kutlamasıyla ilgili HDP'li vekillere suç duyurusu
Dünya Su Günü nedir 22 Mart Su Günü ne zaman ortaya çıktı önemi
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yangın!
2. el arabada ekspertiz raporu ücreti ne kadar kimler alacak?
Itır Esen kimdir Yeşilçam oyuncusu eşi ve çocukları kimdir?
Yorumlar