BIST 1.569
DOLAR 7,47
EURO 9,04
ALTIN 442,18
HABER /  YEREL

Yeni tarama yöntemiyle bulundu iyileşen Kovid-19 hastalarında 3 ay sonra ortaya çıkıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile enfekte olan hastaların 3 ay sonra yeni bir tarama yöntemiyle incelenen akciğerlerinde hasar tespit edildi. Araştırmada, 3 ay sonra "nefes darlığı" ve "yorgunluktan" şikayetçi olan 10 hastadan 8'inin akciğerlerinde hasar tespit edildi.

Abone ol

BBC'nin haberine göre, Oxford Üniversitesinden bilim insanları, yaşları 19 ila 69 olan 10 hastanın akciğerlerini ksenon gazı kullanarak manyetik rezonans (MR) ile taradı.

Tarama sırasında ksenon gazını içine çeken hastalardan nefes darlığı çektiğini söyleyen 8'inde, akciğer hasarının işaretleri görüldü.

Hastaların Kovid-19 enfeksiyonundan 3 ay sonra "nefes darlığının" yanı sıra "yorgunluktan" şikayetçi olduğu ancak enfeksiyon sırasında hiçbirinin yoğun bakıma alınmadığı ya da ventilasyona ihtiyaç duymadığı belirtildi.

Hasar, geleneksel tarama yöntemleriyle tespit edilemiyor

Uzmanlar, hastalardaki akciğer hasarının, geleneksel tarama yöntemleriyle tespit edilemediğine de işaret etti.

Çalışmaya liderlik eden Profesör Fergus Gleeson, "Bir çeşit akciğer hasarı bekliyordum ancak karşılaştığımız seviyede değil." değerlendirmesini yaptı.

Gleeson ve ekibi, Kovid-19 enfeksiyonu sırasında hastaneye kaldırılmayan ve ciddi semptomlar göstermeyen kişilerde de benzer bulgulara rastlanıp rastlanmayacağını tespit etmek için taramayı 100 kişi üzerinde yapmayı planlıyor.


Solda sağlıklı akciğer, sağda ise Covid nedeniyle hasarlanmış akciğer görülüyor. Sağdaki daha büyük siyah bölgeler, oksijenin yeterince kana aktarılamadığını gösteriyor.

Tarama tekniği Sheffield Üniversitesi'nden Prof. James Wild'ın başkanlık ettiği bir ekip tarafından geliştirilmişti. Wild, bu tekniği Covid-19'dan kaynaklanan akciğer hasarını ve etkilerini gösterecek "biricik" yöntem olarak niteledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Eşcinsellik karşıtı Macar parlamenter eşcinsel seks partisinde basıldı
Afyonkarahisar'da trafoda korkunç görüntü! Yanmış halde bulundu
Bülent Arınç istifa sonrası ilk kez konuştu: Doğruları savunmaya kararlıyım
ABD Başkanı Donald Trump, Pompeo'ya İran konusunda sınırsız yetki verdi
Ekrem İmamoğlu'na suikast hazırlığı! Süleyman Soylu'dan önemli açıklama
Beşiktaş bu sene şampiyon olur mu? sorusuna Atiba'dan Türkçe yanıt!
Koronavirüs vaka sayısı 64 milyonu geçti
Bursa'da 67'lik amcadan polisin 'neden maske takmıyorsun" sorusuna ilginç cevap
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh Sabri'yi kabul etti
Sivas'ta iki gencin küfür kavgası kanlı bitti
Yorumlar