YAZARLAR

Yeni Opel İnsignia Grand Sport Test Sürüşü

Büyük bir ilgi çeken Opel’in consept otomobili “Monza”dan esinlenen tasarımı eski İnsignia’yı daha modern bir görüntüye kavuşturdu elbette ama ben daha ziyade Grand Sport İnsignia ‘yı zarif buldum.

Çok merak ettiğim ve kullanmakta bu kadar geciktiğimotomobillerden biri de yeni İnsignia oldu. Neredeyse yarım yıldırTürkiye’de yollarda ben ise ancak test sürüşü için fırsatbulabildim. Gerçi adı sadece İnsignia değil, artık “Grand Sportİnsignia”, çünkü eski versiyondan hem daha büyük hem de dahasportif bunu özellikle adıyla da vurguluyor.

Büyük bir ilgi çeken Opel’in consept otomobili “Monza”danesinlenen tasarımı eski İnsignia’yı daha modern bir görüntüyekavuşturdu elbette ama ben daha ziyade Grand Sport İnsignia ‘yızarif buldum. Eski versiyondan daha uzun daha geniş ve daha alçak.Eskiye göre büyümesine rağmen 175 kg daha hafifledi. Liftbacktasarımı sayesinde bagaj arka camla birlikte açılıyor. Şimdi butasarım 490 litrelik bagajı çok daha rahat ve verimli kullanımıyanında getirse de, alçalan tavanla arka kısımda daha az başmesafesi anlamına da geliyor. Ancak Opel oturma pozisyonunu da dahaalçağa alarak baş mesafesi için gerekli çözümü bulmuş oldu.Özellikle arka kısımda bir üst segment otomobillerle rekabetedebilecek diz mesafesine sahip.

Dışarıdaki zarif tasarım elbette içeride de devam ediyor.Öncelikle eskiye göre daha yumuşak ve daha kaliteli malzemekullanıldığı hemen anlaşılıyor. Direksiyonda, ön konsolda, göstergepanelinde hatta koltuklarda bile otomobilin tasarımının zarafetinigörebiliyorsunuz. Sadece direksiyonda benim hiç sevmediğim deliklideri kullanılmış tabi bazı kişilerin bunu özellikle istediğinibiliyorum ama bana hep itici gelir. Üst donanım otomobilim dekablosuz şarj özelliği bulunuyor. Orta kısımda artık otomobillerinolmazsa olmazı haline gelen ve tuş kalabalığını toparlayan 8” likmultimedya ekranı bulunuyor. Bu ekran üzerinden Opel in İntelliLinksistemi ile sesli mesaj ve komutlar yanında yine artık olmazsaolmaz haline gelen Apple Car Play ve Androit Auto ile akıllıtelefonlara bağlanabiliyorsunuz. Dokunmatik ekranın kullanımı kolayve tepkileri hızlı.  Head-up display ile devirden, tabelaokumaya kadar birçok bilgiye ulaşabiliyorum. Ben bu ekranların çokkullanışlı olduğunu düşünüyorum üst donanımlarda dahi opsiyonelolarak sunuluyor maalesef. Ambiyans aydınlatmasıyla otomobilin içigerçekten kaliteli, şık ve zarif.

 

Yeni İnsignia’da yeni özelliklerin başında bence İntelliluksMatrix led farlar geliyor. Gerçi üst iki donanımda sunuluyor. Ancakbu farlar aydınlatma konusunda çok başarılı ve bu farlarla geceseyahat ettiğiniz zaman farkın nasıl olduğunu çok net görüyorsunuz.400 metreye kadar çok net bir şekilde önünüz açık. 40 km hıza kadarviraj içi aydınlatması da ekstra güvenlik sağlıyor. Güvenlikkonusunda opsiyonel ve ya standart sunulan bir çok yeni teknolojiyesahip. Bunlardan en dikkat çekenler en alt donanımla birliktestandart olarak sunulan, uzun far asistanı, yaya tanıma özellikliaktif acil fren özelliği, şerit koruma özelliği ile şerit takipsistemi, ön çarpışma ikazı ve düşük hızlarda çarpışmayı hafifletenotomatik fren özelliği var bunların yanında donanım seviyesiarttıkça yine standart olarak sunulan geri görüş kamerası, trafikişareti tanıma sistemi, yaya koruma özelliği bulunan aktif kaputsistemi bulunuyor. Tabi birde opsiyonel olarak sahip olabildiğinizadaptif hız sabitleyici, akan trafik uyarı sistemi,kör nokta uyarısistemi gibi özellikleri var.

 

Benim test otomobilimde 1.6 litrelik turbo dizel motor ve 6ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Bu motor 136 beygir güç ve 2000devirde 320 Nm tork değeri veriyor.Eskisinden çok daha çevik,kullanım esnasında verdiği kontrol hissi çok daha yüksek. Şanzımanarada sakin kalsa da karakter olarak çevik ve adının hakkını verensportif bir karakteri gösteriyor kullanım esnasında da.  Benimtest otomobilimde opsiyonel olarak sunulan FlexRide süspansiyonsistemi bulunuyor. Bu şekilde otomobili 3 farklı moddakullanabiliyorum. Sport, Tour ve ya standart. Belirgin şekildedireksiyon ve şanzıman, çekiş gibi sistemlerin hassasiyetinideğiştiriyor ve belirgin bir şekilde yola etkisini dehissettiriyor. Bu şekilde kullanımı oldukça zevkli hale geliyor.Benim için bu segment bir otomobil tercih değildir ama İnsigniaGrand Sport karakter olarak tasarımıyla bende bıraktığı narinizlenimin çok dışında çevik ve sportif olunca kafa karıştırdıaçıkçası. Yakıt tüketimi ise 6.6 litre civarındaydı kullandığımsüre boyunca.Fiyat ise 150.000 TL den başlıyor, donanıma veopsiyonlara göre de yükseliyor.

Yorumlar