YAZARLAR

YENİ OPEL ASTRA 1.6 Dizel Test Sürüşü

İçeride tasarım farklılıkları dışarıda olduğundan çok daha belirgin. Artık daha sade ama kalite algısı çok daha yüksek ve çok daha modern çizgileri olan bir iç mekan var.

Yenilenen Astra geçtiğimiz kasım ayı itibariyle Türkiye’desatışa sunulmuştu. Kompakt hatcback sınıfının en sevilenotomobillerinden biri olan Astra yeni haliyle çok daha iddialı, amabu iddia tasarımdan ziyade sahip olduğu yeni teknolojiden geliyor.Yeni platform üzerinde geliştirilen otomobil eski neslindenversiyona göre yaklaşık 120-200 kg daha hafif ve son teknolojimotor seçenekleri sunuyor.

Yeni Astra tasarımında ön yüzündeki en belirgin detay sahipolduğu teknoloji ile oldukça işlevsel olan yeni farları. İntelliluxLed matrix farlar üst donanım seviyelerinde sunuluyor, inceltilensis farlarıyla otomobili çok daha modern gösteriyor. Eskiye görebiraz daha belirginleşen ızgara da artık çift krom çıta bulunuyorbu halindeki keskin hatlarıyla otomobil net bir bakış kazanmış.Astra sonuç olarak zaten beğenilen tasarımında küçük farklılıklarlaçok daha dinamik ve modern bir görüntü sunuyor.

İçeride tasarım farklılıkları dışarıda olduğundan çok dahabelirgin. Artık daha sade ama kalite algısı çok daha yüksek ve çokdaha modern çizgileri olan bir iç mekan var. Otomobilde koltuğunöneminden bahsetmeye gerek yok çok uzun saatler geçirilen koltuktüm sürücüler için önemlidir. Tamam bu sınıftan mucizelerbeklemiyorum ama Astra bu konuda beni şaşırttı. Koltuktahavalandırma ve ısıtmanın yanında masaj özelliği bulunuyor hattaarka koltuklarda da ısıtma olması soğuk havalarda bu konfordanmahrum kalan yolcularınız için büyük jest, tabi ki opsiyonel.Ayrıca arka koltukta çok uzun boylu yolcularınız yoksa rahat baş vediz mesafesi bulunuyor.

Gösterge panelindeki yol bilgisayarından kalan menzil, lastikbasıncı, yakıt tüketimi vs gibi detayları görebiliyorken direksiyonüzerindeki tuşlardan menüyü kullanmak oldukça basit. Otomobilde 8”dokunmatik ekran bulunuyor, dokunmatik komutlara çok hızlı cevapveren sistemin yine çok kolay bir kullanımı var. Kısa sürede konuyahakim olmak keyif verici. İOS ve Android uyumlu intellilink işletimsistemi telefonunuzla çok rahat bağlantı kurabilmenizi sağlıyorayrıca Apple Carplay ve Android Auto ile telefon uygulamalarınızınbir kısmını da otomobilden kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca arkakoltuklarda usb bağlantısı olması kalabalık seyahatlerde enerjisorununu çözmüş oluyor. Otomobilin tasarım detayları çok estetik,direksiyon, kapı kolları, tuşların yerleşimi, koltuklar yani birbütün olarak otomobilde göze sevimsiz gelen hiçbir şey yok. Eşyagözleri yeterli özellikle kapı içindeki yüksek cepler benim en çokkullandığım kısımlar oldu. 360 litrelik bagaj hacmi de yinesınıfına göre ideal.

Yeni Astra 60 km ve üzeri hızlarda uyarı vermesine rağmen sürücüfren yapmazsa fren uygulayan çarpışma uyarı ikaz sistemi, sinyalvermeden yapılan şerit değişimlerinde uyarı veren şerit ihlaliuyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, trafik levha bilgi sistemi,takip mesafesi gösterge sistemi, gelişmiş park pilotu, gibiözelliklerle de güvenli sürüş konusundaki iddiasınıdestekliyor.

Test otomobilimde 1.6 litrelik dizel motor var 136 beygir güçüretiyor, tork değeri ise 320 Nm. Bu motora ise 6 ileri otomatikşanzıman eşlik ediyor. Yeni Astra ile sürüş başladığındaotomobildeki gerçek yenilik daha net hissediliyor. Çok daha atakçok daha seri çok daha net bir karakter var karşımda. Motordanetkilenmemek mümkün değil yine çok sessiz ancak bu sessizliğininyanında çekiş gücüyle de etkisinde bırakıyor. Otomobili uzun yoldakullandım ancak seyahatimin sonunda oldukça dik ve uzun virajlarıolan karlı zeminleri geçmem gerekti, performanslı kullanıma rağmendengesini bozmayan otomobil sahip olduğu asistanlarla zor şartlardadahi güven vermeyi başarıyor. Uzun yolda gösterge 3.9 luk ortalamayakıt değeri gösterdi. Oldukca sakin bir uzun seyahat sonunda eldeettiğim bu değer performanslı sürüşlerde 6 litre civarına çıktı.yani birçok kullanıcının görmeyi istediği değerlere sahip.

Yorumlar