YAZARLAR

YENİ MITSUBİSHİ L200 sürüş izlenimleri

Otomobilin tasarımı eskiye oranla çok daha sportif yeni yüzüyle çok daha heybetli görünüyor. İçeride ise bir pick-up a göre oldukça iyi bir konfora sahipsiniz.

Pick-up pazarının öncüsü efsane L200 yeni motor ve şanzımanı,güçlendirilen gövdesi, konfor ve güvenlik öncelikli donanımlarıylayeniden sahnede. İlk kez 1992 de satışa sunulan otomobil 5.neslindede rakiplerinden önde olacak gibi görünüyor.

Otomobilde 3 farklı donanım ve 5 farklı versiyon bulunuyor.Otomobilin dayanıklı, güçlü birazda sert yapısına gönderme yapandonanım isimleri ise storm, tornado ve blizzard. Benim testotomobilimin versiyonu ise 4x4 Otomatik şanzımanlı Blizzard. Karfırtınası yani tipi anlamına gelen otomobille karlı olmasa dayağmurlu bir havada tanışıyorum. Buda bol çamur ve balçıkdemek.

Otomobilin tasarımı eskiye oranla çok daha sportif yeni yüzüyleçok daha heybetli görünüyor.

İçeride ise bir pick-up a göre oldukça iyi bir konforasahipsiniz. Anahtarsız çalıştırma sistemi, ısıtmalı ve elektrikkumandalı sürücü koltuğu, deri koltuklar, açısı ve yüksekliğiayarlanabilen deri direksiyon, çift bölgeli tam otomatik klima ilkgöze çarpan ayrıntılar.Vites önünde ve arkasında küçük eşyalarınıziçin yeterli alan bulunuyor. Ayrıca kapı içleri, torpido ve kolçakda eşyalarınız için yine bolca alan sunuyor. Otomobilde eskiyeoranla daha fazla baş ve diz mesafesi var, arka kısımda oturanyolcular için iyi haber bu. Arka yolcuların oturma pozisyonu yinebiraz daha yüksekte.

Otomobilde zaten var olan aktif denge ve çekiş kontrolü, frendestek sistemi, fren öncelik sistemi, elektronik fren gücü dağılımsistemi, abs ve acil duruş sinyali özelliklerine eklenen şerittakip uyarı sistemi, yokuş kalkış desteği ve HID farlarla güvenlikdaha da zenginleştirilmiş. Ayrıca donanım seviyelerinde 7 havayastığı standart.

Test otomobilimde Mivec ve dizel özelliklerinin bir aradasunulduğu 2.4  181 beygir güç ve 430 Nm tork üreten güçlü birmotor var. 5 ileri otomatik vitesi ayrıca direksiyondakikulakçıklardan manuel değiştirebiliyorsunuz. 

Test otomobilimi asıl kullanmak istediğim çamur ve balçık doluaraziye ulaşmak için uzun bir asfalt yol kat etmem gerekti. Asfaltyolda oldukça konforlu olan otomobilim sakin kullanımla 7.4 lük biryakıt değeri gösterdi. Performans arttıkça otomobilin dengesi vetutunması daha da artıyor. Islak ve virajlı asfalt yollardayüksekliğine rağmen otomobilin dengesini bozmak çok zor. Özel birlastik olmamasına rağmen otomobile güvendiğim için bozuk araziyegirmekten çekinmedim. Vitesin hemen arkasında bulunan yuvarlakbutonla bulunduğunuz araziye göre sürüş modunudeğiştirebiliyorsunuz. 2H,4H,4HLc,4LLc. Bu 4 aşamalı arazişanzımanıyla çok zorlu şartlarda dahi rahat ve güvenli bir sürüşsağlayabiliyorsunuz, üstelik benim gibi offroad uzmanı olmasanızbile. Otomobili balçık dolu kaygan ve   dik ormanyollarında ve  kayalık dolu bozuk arazide kullandım.Otomobildeki bu şanzıman ve özellikleriyle yolda kalmak çok zordiyebilirim. Otomobil bu küçük macerada benden ve misafirlerimdentam not aldı. Pick-up meraklılarının yeni L200 le tanışmalarınışiddetle öneririm.

Yorumlar