YAZARLAR

Yeni Mercedes A Serisi Test sürüşü

Öncelikle tasarımdan başlarsak otomobil eskiye göre daha geniş ve 12 cm. daha uzun, kaput 50 mm daha aşağıya doğru eğim alıyor ve hem daralan hem incelen Led ön farlarla benim otomobile bakarken çok keyif aldığım agrasif bir ifade kazanıyor

Yenilenen Mercedes A serisi kısa ama dolu dolu bir lansmanlayollara çıktı. Karakterine güvenen A serisi Antalya Burdurarasında,  hem asfalt hem ara ara stabilize, virajlı ve araara oldukça bozuk yollarla ulaşılabilen bir Antik kent rotası seçtikendisine. Antalya’dan 100 km uzaklıkta,  1400 metrede bulunanSagalassos antik kentine giderken otomobilin yalıtımı, süspansiyonuve konforuna not verme şansı bulduk böylelikle. Otomobille sohbetederken yol nasıl geçti anlamadık, evet doğru yazdım otomobillesohbet. Çünkü Yeni A serisi yapay bir zekaya sahip. Yani otomobillekomut şeklinde değil doğal ses tonuyla konuşarak iletişimkurabiliyorsunuz. Örneğin “hey Mercedes bugün şemsiye almalımıyım?” der iseniz, size bulunduğunuz yerin hava durumunu anlatmayabaşlıyor. Zamanla sürücüsünü tanıyan alışkanlıklarına göre planlamabile yapabilen bir yapay zekaya sahip. bu segmente ilk kezkullanılan “MBUX” adlı bu  sistem kendisini otomatik olarakgüncelliyor aynı zamanda.

Öncelikle tasarımdan başlarsak otomobil eskiye göre daha genişve 12 cm. daha uzun, kaput 50 mm daha aşağıya doğru eğim alıyor vehem daralan hem incelen Led ön farlarla benim otomobile bakarkençok keyif aldığım agrasif bir ifade kazanıyor. Farların altındakompakt sınıfta ilk kez kullanılan iki parça Air Panel havagirişlerinin içine entegre edilmiş. Jaluzi benzeri şerit şeklindekiplakalar, serin hava gereksinimine bağlı olarak açılıp kapanıyor.Opsiyonlu bu özellik otomobilin performansına artı katkı sağlarkengörüntüsünü de bayağı havalı yapıyor. Büyüyen çamurluklar ve dahayüksek cam çizgisi sayesinde daha geniş bir arka tasarım eldeedilmiş ve omuz çizgisi belirginleşmiş.  A serisi sportif vedinamik haliyle eskisinden daha dikkat çekici artık.

Şimdi içeriye gelirsek burada da bu sınıf için çok büyük biryenilik var. içeride eskisinden çok daha ferah bir alan varöncelikle. İlk dikkat çeken ise yeni ve artık bir bütün olangösterge paneli, neredeyse kapıya kadar uzanan dokunmatik renkligösterge paneli artık sipersiz. Sipersiz olması benceokunurluluğunu daha iyi yapmış kendinizi bir otomobil değil deeğlenceli bir bilgisayar karşısında gibi hissediyorsunuz. Bu panelbiri 7” diğeri 10.25 olarak iki yatay ekrana bölünüyor. Bu panelayrıca kişiselleştirilebiliyor yani kendi kısa yollarınızıoluşturabilir grafiği ve renkleri değiştirebilirsiniz. Türbingörünümlü kocaman havalandırma ızgaraları artık gösterge panelininalt kısmında bulunuyor. otomobilin benim tarafımdan en sevilenözelliklerinden biri olan ambiyans aydınlatması ise burada küçüksüprizler yapıyor özellikle gece yolculuklarında klima açıpkapatırken türbinlerin renkleri de değişiyor. Otomobilde neredeyseher şey dokunmatik, direksiyonun üzerinde gösterge panelinin sağ vesolunu kontrol ayrı ayrı edebildiğiniz mini touch pointlerbulunuyor. Ön kapı içlerinde bolca eşya alanı var, kolçak içi vetouch pad önünde eşyalarınızın savrulmayacağı alanlar bulunuyor.donanıma göre koltuk seçenekleri değişiyor masa,j soğutma, ısıtmaopsiyonlarına sahip otomobil bu defa bagaj girişini de 20 cmgenişleterek yükleme kolaylığı sağlıyor ayrıca zemin 11 cm dahauzun buda arka koltukların eğimine yansıyor ve arkadaki oturmapozisyonu eskiye göre iyileşiyor.  341 olan hacmini 370 eçıkartarak bagaj konusunda da büyük bir rahatlık sunuyorsürücüsüne.

Güvenlik konusunda zaten iyi olan A serisi bu defa S serisindensürüş destek transferleriyle bir adım daha ileriye gidiyor vesınıfının en kapsamlı aktif güvenlik sistemlerini sunuyor. Yarıotonom sürüş imkanı sunan A serisi, harita ve navigasyonverilerinden de destek alıyor ve aktif takip yardımcısı DİSTRONİCile örneğin viraj, sapak ve ya kavşaklardan önce konforlu birşekilde hız düşürerek farklı koşullar için sürücüye destek sağlamışoluyor. Aktif şerit takip yanında Standart olarak gelen Aktif acilfren yardımcısı yavaş ilerleyen, duran otomobiller dışında karşıdankarşıya geçen yaya ve bisikletlileri de algılıyor ve olası durumdafren yaparak çarpmanın şiddetini azaltıyor ve ya duruma göretamamen engelleyebiliyor. Opsiyonlu PRE-SAFE PLUS ile arkadançarpmaları algılayan otomobil fren yaparak otomobilin ileri gitmesive ikinci bir çarpmaya sebep olmasını engelliyor.

Türkiye’ye A180 ve A200 olmak üzere benzinli ve dizel iki motorseçeneği ile geliyor. A200 de tamamen yeni ve  silindirkapatma özelliğine sahip 1.3 litre turbo benzinli motor sunuluyor.163 beygir güç ve 1600 devirde 250 Nm tork üretiyor. 7 ileri DCTçift kavramalı hem vites düşürürken hem de çıkarken neredeysehissetmediğiniz bir otomatik şanzıman eşlik ediyor bu motora. Dizelmotor ise eski A serisinden tanıdığımız ama elden geçirilen 1.5litrelik 116 beygir güç ve 260 Nm tork üreten motor. Yine aynışanzımanın eşlik ettiği motor 4,5-5 litre civarlarında bir tüketimesahip. otomobil yalıtım konusunda efsane desem yeridir. Neredeyseses yok, süspansiyonlar bir o kadar iyi, süspansiyon demişkenstandart olarak çelik helezon yaylı ve DYNAMIC SELECT ile geliyor Aserisi. Bu şekilde sport, comfort gibi seçeneklerle bulunduğunuzzemine göre konforda biraz değişiklik yapabiliyorsunuz. 19” jantseçeneği ile arka süspansiyonları da bağımsız yapabiliyorsunuz.Ancak bağımsız olmadan da çok konforlu olduğunu söyleyebilirim.Bayağı bozuk yollardan geçtiğimizi dönüş yolunda fark ettik çünkü.Yüksek hızlarda virajlı yollarda kullandığım otomobille hiçtereddütsüz seyahat ettim yola tutunuşu dengesi aklımda kalanlar.Son olarak fiyatlar çok fazla olan opsiyonlarla değişmekle birliktebaşlangıçta benzinli 193.400 TL dizel ise 199.600 TL (haziran2018)

Yorumlar