BIST 1.966
DOLAR 13,50
EURO 15,26
ALTIN 800,85
HABER /  POLİTİKA

Yeni anayasadaki ilk tartışma çıkardı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları sürüyor.

Abone ol

Yeni anayasa yazım çalışmalarını sürdüren TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, ''merkezi idare'' maddesini kaleme aldı. 

Komisyonda ilgili maddelerin görüşmesi sırasında ise tartışma yaşandı.

"Merkezi idare'' maddesinde, ''Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından, coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, illere; iller de diğer kademeli bölümlere ayrılır. İllerin idaresi, yetki genişliği esasına dayanır'' ifadesi benimsendi.

Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla, birden çok ili içine alan merkezi idare teşkilatı kurulabilecek. Bu teşkilatın görev ve yetkileri, kanunla düzenlenecek.

BDP'NİN ÖNERİSİ

BDP, ''Merkezi Kamu İdaresi'' başlıklı bir madde önerisinde bulundu.

Madde; Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından; ekonomik şartlarına, sosyal ve kültürel özelliklerine, coğrafya durumuna ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre bölgelere, bölgeler illere, iller de diğer kademeli birimlere ayrılmasını öngörüyor. Bölgelerin ve illerin idaresi yetki genişliği esasına dayanacak.

Adalet, ulusal savunma, ulusal güvenlik ve dış ilişkilere dair görev ve hizmetler, maliye, hazine, dış ticaret, gümrük hizmetleri ile piyasalara ilişkin düzenleme görev ve hizmetler, mali kaynakların kullanımı konusunda bölge kamu idarelerine mali özerklik esasları uygulanması öneriliyor.

REJİM VE GÜÇ TARTIŞMASI

Komisyonda, ''rejim'' ve ''güç'' tartışması da yaşandı. Komisyon üyeleri, merkez idare ve yerel yönetimlere bakış açılarını uzun süren konuşmalarla ifade etti.

Komisyon üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yeni Anayasa ile ilgili ''Bugüne kadar 30 madde üzerinde mutabakat sağlandı. Biz referandum çoğunluğunu sağlayabilirsek kendi teklifimizi getiririz'' dediğini hatırlatarak, ''Bu sözler, Komisyonun icrai anlamda işlevinin kalmadığının göstergesidir. Anayasa yapım sürecinde milletvekili ikamesi yoluna gidildiği takdirde o anayasadan hayır gelir mi? Birileri diktatör olmayı kafasına koymuş. Bunu iktidarın yasama, yürütme, yargı önerilerinde görüyoruz. Orta Asya tipi demokrasi arayışı vardır. O demokrasi tipinde Kenan Evren'ler vardır'' görüşünü savundu.

Komisyon üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ise milletin diğer partilere göre AK Parti'ye daha fazla destek ve yetki verdiğini söyledi.

Şentop, ''Komisyonda eşit temsil ediliyoruz ama milletin bize yüklediği görev aynı değildir. Bunu kabul etmiyorsanız Komisyon'da niye İşçi Partisi ya da Saadet Partisi yok? Çünkü Meclis'e giremediler. Bizim gücümüzü yok sayıyorsanız, buyurun Hükümeti kurun ama sayınız buna yetmiyor. Bizimki yetiyor. Bu Komisyon yeni Anayasa yapmak için bizim açımızdan yollardan birisidir ama tek yol değildir. Başka yolları da deneyebilecek güç vermiştir millet bize. Her partinin siyasi gücü aynı değildir. Buna saygı duymanız lazım. Bu komisyon biterse bizim görevimiz bitmez'' dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise sosyal ve kültürel özelliklerine göre Türkiye'nin bölgelere ayrılmasından yana olduklarını, ancak bunda etnik yapılanmayı esas almadıklarını ifade etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu şehrin 1.5 katı İstanbul'da yaşıyor
Bu şehrin 1.5 katı İstanbul'da yaşıyor
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Piyasalardan gün sonu rakamları
Piyasalardan gün sonu rakamları
ABD'de İHA'lara 'yasal onay'
ABD'de İHA'lara 'yasal onay'
Tunus: Solcu lidere suikasta güçlü protesto
Tunus: Solcu lidere suikasta güçlü protesto
MHP'den BDP'li Sakık'a çarpıcı tepki!
MHP'den BDP'li Sakık'a çarpıcı tepki!
Mali'de İslamcı militan kaygısı
Mali'de İslamcı militan kaygısı
Altın kapanışta değer kaybetti
Altın kapanışta değer kaybetti
Türk tiyatrosunun acı kaybı!
Türk tiyatrosunun acı kaybı!
Kanal D'nin fenomen dizisi bu hafta yok
Kanal D'nin fenomen dizisi bu hafta yok