YAZARLAR

Yeni Amarok Exclusive sürüş izlenimleri

Amarok kullanmaktan çok keyif aldığım bir otomobil, bence sınıfının tasarım anlamında en başarılı otomobili. Arazideki yeteneğinin yanında şehir içinde de oldukça konforlu oluşu onun neden bu denli tercih edildiğini açıklıyor.

Büyük otomobil kullanmayı sevmeyen yoktur herhalde. Bu büyükotomobil birde arazi şartlarında beklenen performansı veriyorsa,otomobil bir yerden bir yere ulaşmak için kullanılan araçanlamından uzaklaşır ve o “bir yerlerde” eğlence anlamına gelmeyebaşlar. Eskimo dilinde “Kurt” anlamına gelen Amarok, Exclusiveversiyonu ile bu eğlenceyi daha da konforlu ve keyifli halegetiriyor.

Amarok kullanmaktan çok keyif aldığım bir otomobil, bencesınıfının tasarım anlamında en başarılı otomobili. Arazidekiyeteneğinin yanında şehir içinde de oldukça konforlu oluşu onunneden bu denli tercih edildiğini açıklıyor.

Yeni versiyon Exclusive 19” jantlar, Bi- Xzenon farlar ve Ledgündüz sürüş farlarını standart olarak sunuyor ve bu haliylesportif görünüşü daha da heybetli hale geliyor.

İçeride yeni versiyonda Alcantara koltuk döşemesi, sürücü veyolcu koltuk ısıtması bulunuyor. Arazide veya zor koşullardakonfordan ödün vermeye gerek yok. Otomobil de yüksek sürüşpozisyonundan dolayı görüş alanınız çok geniş, dolayısıyla parketmek çoğu küçük otomobilden çok daha kolay ayrıca ön ve arka parksensörü bulunuyor. Dağınık sürücüler veya düzeni tercih edenleriçin bolca eşya gözü bulunuyor dilediğinizce yerleşebilir veyadağılabilirsiniz. Amarok arkada oturan yolcular için baş ve dizmesafesini çok iyi ayarlamış, Çok uzun boylu veya kiloluyolcularınız varsa rahat edeceklerinden emin olabilirsiniz şahsendenenmiştir, ayrıca çocuk koltuğu bağlantıları bulunuyor (isofix).Yani aile seyahatlerinde çocuklarınız da düşünüldü.

Abs (kilitlenmeyi önleyen fren sistemi), Asr (Anti patinajsistemi), Edl (eşektronik diferansiyel kilidi), Esp (virajdengeleme sistemi) Offroad Abs sistemi gibi özelliklerstandart.

Test otomobilimde 2.0 litre BitDI çift turbo motor bulunuyor. Bumotor 180 beygir güç üretirken tork değeri ise 420. 8 ileriotomatik şanzımanla birlikte çok başarılı bir performanssergiliyor. Yakıt anlamında çok da cimri olmayan otomobilde benortalama 10.5 lik bir değer yakaladım. Ancak şartlar değiştikçegösterge de sürekli değişiyor. Yine bu değer sizin kullanımınızagöre farklılık gösterecektir. Ben otomobili gece ve gündüz hemarazi şartlarında hem şehir içinde kullandım. Öncelikle şehiriçinde bir otomobil kadar rahat ve direksiyon tepkileri arazideolduğu gibi şehirde de oldukça net. Kullandığım ıslak zeminlivirajlı yollarda çok da düşük hızlarda olmadığım halde hiçbir dengesorunu yaşamadım. Arka boşken çamurlu orman yollarında kullanmamarağmen ne inişte ne çıkışta sorun yaşamadım.

Özellikle yerleşimin şehir dışına doğru açıldığı büyükşehirlerdeiş dışında yalnızca ulaşım içinde tercih edilebilecek bir otomobilolduğunu düşünüyorum. Eğer doğada zaman geçirmeyi seviyorsanız buotomobil hem şehirde hem dışarıda farklı zeminlerde verdiği aynıkonforla sizi mutlu edebilir.

Yorumlar