HABER /  GÜNCEL

Yatırımlara KDV muafiyeti yasalaştı

TBMM Genel Kurulu'nda, bazı yatırımlara Katma Değer Vergisi(KDV) muafiyeti getiren kanun teklifi kabul edilerek, yasalaştı...

Kanuna göre, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilecek projeler ile Sağlık Hizmeti Temel Kanunu'na göre Yüksek Planlama Kurulu tarafından kiralama karşılığı yaptırılmasına karar verilen sağlık tesislerine ilişkin projelerden, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale ilanı yayımlanmış ancak teklif alınmamış olanlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar ihale ilanı yayınlanacak olanların, ihale edilmesi, projeyi üstlenen firmalara proje kapsamında inşaata yönelik olarak yapılan mal ve hizmet teslimleri, katma değer vergisinden hariç tutulacak.

Bu kapsamda yapılan mal ve hizmet teslimleri nedeniyle yüklenilen vergiler, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan vergiden indirilecek. İndirim yoluyla telafi edilemeyen vergiler de istisna kapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecek.

Maliye Bakanlığı, istisna kapsamına girecek teslim ve hizmetleri tanımlamaya, istisnaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkili olacak.

-Kredi üstlenimi-

Görevli şirketle yapılacak sözleşmede, sözleşmenin feshedilerek yatırım ve hizmetin süresinden önce ilgili idare tarafından devralınması halinde, şirket tarafından temin edilen dış finansmanın, gerçekleştirilmiş yatırım ve hizmetlere ilişkin kısmının idare tarafından üstlenilmesine, gerçekleştirilmemiş yatırım ve hizmetlere ilişkin kısmının ise idarenin talebine bağlı olarak kullanılabileceğine ilişkin hükümlere yer verilebilecek.

Genel bütçe dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarıyla bağlı ortaklıklar ve mahalli idareler tarafından gerçekleştirilen yatırım, hizmetlere yönelik, sözleşmelerin feshedilerek, yatırım, hizmetin süresinden önce ilgili idareler tarafından devralınması halinde ise yatırım ve hizmetlerin finansmanı amacıyla temin edilen dış finansmanı üstlenmeye söz konusu idare yetkili olacak. Bu idarenin, özel bütçe kapsamında olması halinde, söz konusu dış finansmanın ilgili idarenin bağlı olduğu bakanlığın teklifi üzerine ilgili idare tarafından ya da ilgili idarenin bağlı olduğu bakanın talebi Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Bakanın teklifi üzerine Hazine Müsteşarlığı tarafından üstlenilmesine karar vermeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu hükümler, uygulama sözleşmesi imzalamış ancak finansman çalışmaları henüz sonlandırılmamış yap-işlet-devret modeli projeler için de uygulanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün bağlı ortaklıklarından yapacağı mal veya hizmet alımlarına da istisna getirildi.

Hizmet alımı ihalesi ile gerçekleştirilmesi öngörülen danışmanlık hizmetlerinin parasal sınırı da 691 bin 780 TL olarak belirlendi.

-Metro hatları için tarih verdi-

Görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yapımı Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen Çayyolu-Sincan metro hattını 2013 yılında, Keçiören-Tandoğan metro hattının yapımını da 2014 yılı ortalarında bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Bu arada Danışma Kurulu'nun önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre, yarın Genel Kurul çalışmayacak.

Teklifin yasalaşmasının ardından, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 2 Nisan Pazartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

ÖNCEKİ HABERLER
Starbucks 'bitten' yapılıyormuş!
Hamam böceğinden elektrik üretildi
Cami tuvaletinde korkunç intihar!
Öğrenciler artık okuldan kaçamayacak!
İşte The Walking Dead dizisi böle çekiliyor!
İstanbul'da zemini sağlam olan ilçeler hangisi?
Yorumlar