BIST 2.371
DOLAR 17,00
EURO 17,46
ALTIN 964,89
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

'Yasak Kitap' okuyucusunu bekliyor...

Deniz Faruk Zeren’in ilk öykü kitabı Yasak Kitap, Patika Kitap’ın katıkları ve özgün kapağı ile raflardaki yerini aldı.

Abone ol

Yasak Kitap, Deniz Faruk Zeren’in ilk öykü kitabı. Her ilk kitabın taşıdığı özgünlükleri taşıyor Yasak Kitap. Kendi dilini örgüsünü, kurgusunu, kokusunu, dokusunu arıyor Zeren’in öyküleri. Yer yer buluyor, yer yer teğet geçiyor, arayışına devam ederek farklı deyişlere ulaşıyor. Hem ustalık, hem çıraklık izlerini taşıyor öyküleri, kendini aşmaya çalışan bir sarmal içerisinde dönenip kendi araçlarını yaratıyor.

Günümüzün, bilinmezci, melankolik, kargacık burgacık, umutsuz içsel dünyaları edebiyatın temel malzemesi haline getirme eğiliminin karşısında toplumcu-sosyalist gerçekçiliğe ve onun estetiğine sarılıyor Zeren. Bilinmeyeni bilmeye, görünmeyeni görmeye çalışıyor kendi deyişi ile. İnsansız, olaysız, kurgu yerine fanteziyi, insan yerine belirsizliği, olay yerine bunalımı tercih eden yazın mecrasının dışında, insana, insana ait olana dokunmaya çalışıyor öyküler.

1392628838-unnamed.jpgHayatın dışına itilmeye, ötelenmeye, yok sayılmaya çalışanların öykülerine, dünyalarına sızmaya, onların hayatı yaratanlar olduğunu göstermeye çalışıyor Zeren. Kavgayı, çocukları, yoksulları, işçileri ve daha farklı dünyaları anlatıyor. Gerçekliğin sınırlarını zorladığı öykülerinde de esasında gerçeğin farklı yüzlerini görünür kılmaya çalışıyor. Kimi zaman elinde bir kamera ile bizi ileri geri götürerek usumuza sahneler, olgular kazımaya çalışıyor. Birbirinden bağımsız gibi okunan öykülerin birindeki çocuk diğerindeki işçi oluveriyor, birindeki hamal diğerindeki çocuk oluveriyor, bir kapıdan geçmek yetmiyor iç içe kapıları aça aça hayatın girift koridorlarında yürüyüşe çıkarıyor, ayna tutmaya çalışarak. Serin ve soğukkanlı bir anlatımla yersiz abartılara, ağdalı deyişlere girmemeye özen göstererek ördüğü dili ile okuru sarıp sarmalayan öyküler okunmayı ve değerlendirilmeyi bekliyor. Zeren uzun bir yolun başında. Doğrusu ilk adımlarını atmış bulunuyor. Yürüyecek. Üreterek, yenilenerek, cesaretle yürüyecek.

Yirmi beş öyküden oluşan Yasak Kitap, Patika Kitap’ın hünerli ellerinde şekillenmiş, özgün kapağı ile raflardaki yerini aldı.

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

“Şimdi burada, bu karanlık ve soğuk odada akıbetimi bekliyorum. Bana ne yapacaklarını umursamıyorum. Çünkü biliyorum milyonlarca nüsham şimdi dağlarda, köylerde, işçi evlerinde, öğrenci zulalarında, hapishanelerde iştahla okunuyor ve ben iyi kötü işimi yaptım. Rahatım. Ama bizim oğlanın acı çığlıklarını duydum dün gece. Satır satır parçalandım. Yanında olup ona, merak etme, biz, sen ve ben milyonlarcayız demek isterdim ama o zaten biliyor bunu. Ah keşke şöyle dile gelip şu adamlara hadlerini bildirebilsem... Neler neler derdim onlara..."


Yasak Kitap / Patika Kitap
Türkçe
152 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 19 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786056361784

ÖNCEKİ HABERLER
Selahattin Demirtaş'tan ittifak iddialarına yanıt
Selahattin Demirtaş'tan ittifak iddialarına yanıt
Google internet kullanıcılarını  'seslerinden tanıyacak'
Google internet kullanıcılarını 'seslerinden tanıyacak'
Venezuela: ABD konsolosluğunda üç görevliye sınır dışı
Venezuela: ABD konsolosluğunda üç görevliye sınır dışı
Anne babalar dikkat! Öksürük deyip geçmeyin
Anne babalar dikkat! Öksürük deyip geçmeyin
İflaslar yüzde 4 artabilir
İflaslar yüzde 4 artabilir
Tabletler ne zaman dağıtılacak?
Tabletler ne zaman dağıtılacak?
Turistleri taşıyan yolcu uçağı düştü
Turistleri taşıyan yolcu uçağı düştü
MÜSİAD Macaristan'a sefer düzenledi
MÜSİAD Macaristan'a sefer düzenledi
Addis Ababa-Roma uçağını yardımcı pilot kaçırdı
Addis Ababa-Roma uçağını yardımcı pilot kaçırdı
İşte Türkiye'nin Sevgililer Günü haritası
İşte Türkiye'nin Sevgililer Günü haritası