BIST 2.371
DOLAR 17,01
EURO 17,46
ALTIN 968,72
HABER /  EKONOMİ

İflaslar yüzde 4 artabilir

Piyasalarda yaşanan son dalgalanmaların, şirketler üzerinde negatif etkilere sebep olması bekleniyor

Abone ol
Piyasalarda yaşanan son dalgalanmaların önümüzdeki aylarda şirketler üzerindeki negatif etkilerinin görülmesi bekleniyor. Alacak sigortası şirketi Euler Hermes, 2014 yılında ifl aslarda yüzde 4’lük bir artış beklerken bu 18 bin 700 şirkete tekabül ediyor. Atradius, kredi sigortasında işin doğası gereği, piyasalar veya genel ekonomik yapıdaki bozulmaların, hasar/ tazminat rakamlarına dönüşmesinin 6 ay – 1 yıl gibi bir sure aldığına işaret ederek net etkinin ancak yaz aylarında görülebileceğini söyledi. 

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Euler Hermes’in verileriyle Türkiye’de 2009-2013 yılları arasındaki son 5 senede 72 bin 291 şirket ifl as etti. En çok şirket ifl asının 2013 yılında yaşandığı görülürken Nisan-Aralık 2013 döneminde ifl as eden şirket sayısı 11 bin 978 şirket oldu. Başka bir deyişle 2012 yılının aynı dönemine göre ifl aslar yüzde 2.8 arttı. Mayıs - Aralık 2013 döneminde ise ifl as eden şirket sayısı 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 10 bin 885 oldu. 2013 yılının toplamında ise artış yüzde 8.3 düzeyinde gerçekleşti.

114-001.jpg2013 yılında Türkiye’de şirket iflaslarının yüzde 12 oranında artacağını öngören Euler Hermes’in 2014 için öngörüsü ise yüzde 4. Şirketten Dünya’ya yapılan açıklamada bu öngörülerin yapıldığı dönemde 2013’ün son çeyreğinde gelişmelerin beklenen kadar kötü olmadığı da anlatılarak şöyle denildi: “GSYİH büyümesinin 2013’teki yüzde 4’lük büyümenin ardından 2014’te de yüzde 4 büyümeye devam etmesini ve ifl as seviyelerinin yüksek kalmasını bekliyoruz. Bugün itibariyle ifl aslarda bir miktar artış bekliyoruz. Beklediğimiz toplam sayı 18.700” denildi.

5 firmadan 1’i tahsil edemiyor 

Coface Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun, ticari alacak sigortasının diğer sigorta branşlarından daha hızlı büyüdüğünü söyledi. Alpergun, “Ekonomik gelişmelerin ödeme alışkanlıklarını ve kurumların riske bakış açısını değiştirmesinin bunda önemli rol oynadığına inanıyoruz. Çek yasasındaki değişiklikler de ticari alacak sigortası sektörünün büyümesine katkıda bulunuyor. Veri tabanında toplamda 98 bin Türk firması bulunan Coface, 37 bin aktif alıcı üzerinde 6.7 milyar euro risk taşıyor. 2007 yılından bu yana Türk firmalarına toplam 90.4 milyon TL hasar ödemesi yaptı. 2013 yılında 43 milyon TL ciro gerçekleştiren Coface Sigorta’nın 2014 yılındaki büyüme hedefi % 42. Günümüzde her 5 firmadan birinin borçlarını tahsil edemediği için iflas ettiği düşünüldüğünde, ticari alacak sigortası ve alacak risk yönetiminin önemi her geçen gün artıyor” dedi.

‘Pazar büyümesi de etkili’ 

Atradius Türkiye Satış Müdürü Badahan Canatan, yıllar itibariyle alacak sigortası şirketlerinin hasar/tazmin rakamlarında görülen artışın bir kısmının sigorta şirketlerinin adet ve tutarsal olarak büyüyen portföyleri ile de bağlantılı olabileceğine dikkat çekti. Canatan, alacak sigortası ödemelerinin, 2009’daki global krizin etkisi ile görece yüksek seviyelere ulaştığını belirterek “2013 Nisan ayından bu yana dikkat çekici bir artışın yaşandığını söylemek henüz mümkün değildir” dedi. 

Canatan, genel ekonomik yapıdaki bozulmaların, hasar/tazminat rakamlarına dönüşmesinin 6 ay – 1 yıl gibi bir süreyi alabildiğine işaret ederek “Piyasalarda yaşanan son dalgalanmaların 2014 yılı içinde hasar/tazminat rakamlarını artırıcı bir etkisi olacağı tahmin edilmekle birlikte, gerek adetsel gerekse de tutarsal etkinin boyutunun muhtemelen ancak yaz ayları sonrasında net olarak görülebileceğini söyleyebiliriz” yorumunu yaptı. Atradius açıklamasında sonuç üzerinde önemli etki edecek, örneğin mevcut dalgalanmanın ne kadar süreceği ve hangi seviyede s tabilize olacağı gibi bazı faktörlerin henüz belirsiz göründüğü de vurgulandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Tabletler ne zaman dağıtılacak?
Tabletler ne zaman dağıtılacak?
Turistleri taşıyan yolcu uçağı düştü
Turistleri taşıyan yolcu uçağı düştü
Addis Ababa-Roma uçağını yardımcı pilot kaçırdı
Addis Ababa-Roma uçağını yardımcı pilot kaçırdı
İşte Türkiye'nin Sevgililer Günü haritası
İşte Türkiye'nin Sevgililer Günü haritası
Temel atmada dünya rekoru
Temel atmada dünya rekoru
Bu uygulama yarışması ilginizi çekecek
Bu uygulama yarışması ilginizi çekecek
AK Parti seçim öncesi işi sağlama aldı
AK Parti seçim öncesi işi sağlama aldı
Şubat ayı eski fiyatla araç almak için bir fırsat
Şubat ayı eski fiyatla araç almak için bir fırsat
Zaman yazarına göre asıl hedef bu!
Zaman yazarına göre asıl hedef bu!
Borsa haftaya yükselişle başladı
Borsa haftaya yükselişle başladı