BIST 2.795
DOLAR 17,96
EURO 18,32
ALTIN 1.032,06
HABER /  EKONOMİ

Vestel LED dönüşümüne talip

Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Özkök, Vestel'in LED aydınlatma alanındaki çalışmalarını anlattı.

Abone ol

Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Özkök, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemli yeri olduğunu belirterek, Türkiye'nin her evinde LED lamba kullanılması halinde Atatürk Barajı'nın yıllık üretiminin iki katı kadar enerji tasarrufu sağlanacağını ve karbondioksit salınımında yılda 22 milyon ağacın temizlediği miktar kadar düşüş olacağını bildirdi.

Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Özkök, Vestel'in LED aydınlatma alanındaki çalışmalarını ve hedeflerini paylaştı. 10-11 Ocak 2013 tarihlerinde düzenlenen Ulusal Enerji Verimliği Forumu ve Fuarı'na katılan Özkök, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemli bir payı olduğunu belirterek açıklamasında şunları söyledi:

''Bugün Türkiye'deki 18 milyon hanenin her birinde ortalama 5 lamba, her gün ortalama 6 saat kullanılıyor.  Her evde 100W enkandesen lamba yerine 12W LED lamba kullanılırsa, yılda 17 bin 344,8 GWs enerji tasarruf edilir. Bu miktar, Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı'nın yıllık üretiminin 2 katına eşit. LED aydınlatma sistemleriyle karbondioksit salınımında yılda 11 milyon ton düşüş olur. Bu da yılda 22 milyar ağaç tarafından temizlenen karbondioksit miktarına eşittir.''

Hem Türkiye'nin hem de dünyanın geleceğinin enerji verimliliği yüksek LED ışık teknolojisinde olduğunu belirten Özkök, ''Şehirlerimiz kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden yapılanırken biz de geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak tanımlanan ve az enerji tüketen LED aydınlatma ürünlerimizle ülkemizin LED'sel dönüşümünü yönetmeye talibiz'' ifadelerini kullandı.

Özkök, ''Şehirlerimiz kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden yapılanırken biz de geleceğin aydınlatma teknolojisi olarak tanımlanan LED aydınlatma ürünlerimizle ülkemizin LED'sel dönüşümünü yönetmeye talibiz'' dedi.

VESTEL LED AYDINLATMA ÜRÜNLERİ HEM ENERJİ TASARRUFLU HEM ÇEVRE DOSTU 

Vestel LED Aydınlatma olarak LED aydınlatmanın lider firmalarından Cree ile teknoloji ortaklığı yaptıklarını belirten Özkök, ürünlerle ilgili şu bilgileri verdi: ''Vestel LED Aydınlatma ürünleri 35- 40 bin saatlik ömre sahip, cıva içermiyor ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir ürünler. Uzun kullanım süreleri sayesinde daha az atık oluşturuyorlar.  Zararlı madde içermedikleri için suyumuzu ve toprağımızı da kirletmiyorlar. Vestel LED ürünlerimiz genel aydınlatmada akkor lambalara oranla yüzde 80'e varan, 'enerji tasarruflu' ya da 'sarfiyatsız' diye bilinen floresan lambalara oranla da yüzde 50'ye varan seviyelerde enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca karbondioksit salınımını yüzde 80'e varan oranda azaltıyor.''

Serkan Özkök, Vestel olarak sadece ürün satışı yapmadıklarını, aydınlatma projeleriyle reel sektöre enerji verimliliği sunan teknolojik çözümlere de imza attıklarını belirtti.

Vestel LED aydınlatma ürünlerinin, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) tarafından onaylanmış olduğunun altını çizen Özkök, firmaların Vestel LED aydınlatma çözümlerinden faydalanabilmek için TURSEFF programına ortak bankalardan piyasa şartlarına göre daha uygun faizlerde ilk 2 yılı ödemesiz 5 yıl vadeli kredi kullanabileceklerini ekledi. Bu sayede firmalar, enerji sarfiyatında ve maliyetinde gerçekleşecek azalmayla ilk yatırım maliyetlerini ve kredi geri ödemelerini karşılayabilecekler.

VESTEL LED AYDINLATMA ENERJİ VERİMLİLİĞİ TEKNİK EĞİTİM PROGRAMI'NA SPONSOR OLDU

Vestel LED Aydınlatma, geçtiğimiz yıl pilot uygulaması başlayan enerji verimliliği çalışmasının tüm Türkiye'de yaygınlaşmasını hedefleyen projeye sponsor oldu. Proje kapsamında ABD ve Türkiye Enerji Bakanlıkları ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), organize sanayi bölgelerinde ve sanayi sitelerinde yapacakları incelemeler sonucu 'Enerji Verimliliği' konusunda önerilerde bulunarak, enerjinin daha verimli kullanması konusunda çalışma yürütecek.

Vestel LED Aydınlatma, 'Enerji Verimliliği Strateji Belgesi' kapsamında İstanbul'da yapılacak ''Enerji Verimliliği Teknik Eğitim Programı''na sponsor oldu. ABD ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında yapılan anlaşma sayesinde, ABD Enerji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve OSBÜK' ün işbirliği sonucu yapılacak incelemelerle OSB ve sanayi tesislerinde enerji verimliliğini artıracak önlemler alınacak. Bu toplantıda geçtiğimiz yıl pilot bölge olarak seçilen İzmir Atatürk OSB'de sağlanan yüzde 20 - 30'a varan enerji verimliliği çalışmalarının tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması amaçlanacak.

Özkök, Türkiye'nin ülke olarak enerjiyi daha verimli kullanması için üretimde de daha verimli süreçlerin geliştirilmesi gerektiğini belirterek ''Türkiye ekonomisinin çok büyük bir kısmını oluşturan organize sanayi bölgelerinde enerjinin daha verimli kullanılmasıyla ülke olarak tasarruf edeceğimiz enerji miktarı kademeli olarak artacaktır. Enerji verimliliğinin olduğu her yerde biz de Vestel LED Aydınlatma olarak bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Buz kesen Edirne'den görüntüler
Buz kesen Edirne'den görüntüler
Güneşi gören İstanbullular sahile koştu
Güneşi gören İstanbullular sahile koştu
Bakan Yıldırım'dan önemli YÖK açıklaması!
Bakan Yıldırım'dan önemli YÖK açıklaması!
Çorum'da hayrete düşüren kazalar
Çorum'da hayrete düşüren kazalar
Ata'ya suikastten asılanların son sözleri
Ata'ya suikastten asılanların son sözleri
Yerel yönetimlere dev yatırım geliyor
Yerel yönetimlere dev yatırım geliyor
Donmak üzereyken bulundu!
Donmak üzereyken bulundu!
85. Oscar Ödüllerinin adayları bugün açıklanıyor
85. Oscar Ödüllerinin adayları bugün açıklanıyor
BDP heyeti öldürülenler için Paris'e gidiyor
BDP heyeti öldürülenler için Paris'e gidiyor
Sarkozy hakkında soruşturma açılıyor
Sarkozy hakkında soruşturma açılıyor