BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  EKONOMİ

Ürünlerin yüzde 60 korsan satılıyor sebze fiyatları artıyor

Sebze fiyatları cep yakıyor iddiaya göre ise ürünlerin yüzde 60'ı korsan olarak satılıyor. Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, ürünlerin hale, kayıt altına girmesi halinde fiyatların düşeceğini söyledi.

Abone ol

ADANA Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa karşı tanzim satış noktaları oluşturulmasını değerlendirdi.  Yurt genelinde üretilen tüm sebze- meyvelerin hallere girmesi gerektiğini vurgulayan Batman "Arz- talebe göre, hale ürün az girerse fiyatlar yükselir; çok girerse fiyatlar düşer. Korsan satışlarla birlikte fiyatlar devamlı yükselmektedir" dedi.

Belediyelerin siyasi davrandığını belirten Batman, yeterli denetim olmaması nedeni ile tanzim satışlarının kurulmak zorunda kalındığını söyledi. Doğal felaketlerden dolayı yeşillik ürünlerin pahalı olduğu dile getiren Batman "Narenciye, 20 yılın en kötü sezonunu yaşadı. 5- 10 gün sonra havalar düzelecek ve fiyatlar düşecek. Ondan sonra da 'Halcileri hizaya dizdik, fiyatlar düştü' diyecekler" diye konuştu.

'KEŞKE DENETİMLER TAM YAPILSA'
Hal denetiminin önemine vurgu yapan Ali Batman, şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanı'mıza yanlış bilgiler veriyorlar. İzin versinler, 1 hafta halleri kapatalım; Türkiye'de meyve- sebze durumu neye uğrar, onu görsünler. Bir de denesinler; tüm ürünlerin hale girmesini sağlasınlar. Ondan sonra fiyat farkını görsünler. Ürünlerin yüzde 60'ı korsan satılıyor, yüzde 40'ı hallere gidiyor. Geçen hafta Mersin Limanı'na 150 tonluk muz yüklü gemi yanaştı. Hale sadece 12 ton ürün geldi, gerisi korsan. Bunlar hale girse bu fiyatlar aşağı çekilecek. Hale girmediği için denetim de olmuyor. Ürünlerin mutlaka hallere girmesi lazım. Denetimlere karşı değiliz. "

'10 GÜN SONRA BİBERİN FİYATI 2 TL'YE DÜŞECEK'
Adana Kabzımallar Odası 2'nci Başkanı Mahsun Doğan ise tarım arazilerini su bastığı için yeşilliklerin fiyatının yüksek olduğunu; ancak havanın düzelmesiyle fiyatların normale dönmesini beklediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Bugün limon halde 60- 70 kuruşa satılıyor. İstanbul ve Ankara'da ise maliyetler nedeniyle 6- 7 TL'ye çıkıyor. Tanesinin bile 1 TL'ye satıldığı yerler var; ama biz 60- 70 kuruşa satamıyoruz. Portakal da aynı şekilde. Sebze halinde en kalitelisi 1 TL'ye satılıyor, marketlerde 2- 2,5 TL'ye. Ankara'da, İstanbul'da 4- 5 TL'ye satılıyor. Zam şampiyonu biber ve patlıcan; fakat şu sıra düşüş başladı. Biber 7 TL, patlıcan da 6 TL'ye satılıyor. Aşırı sel nedeniyle çiftçi, 1 ton topladığı yerde 100 kilo toplamaya başladı. Bölgede büyük afetler yaşandı. 10 gün sonra biber fiyatlarının 2 TL'ye düşmesini bekliyoruz."