BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  EĞİTİM

Üniversitede 'Kürtçe' için ilk zil!

AK Parti, geçen yıl düğmeye bastığı Kürt açılımından ilk sonucu aldı. İlk kez bir üniversite de Kürtçe bölüm faaliyete geçti.

Abone ol

AK Parti hükümetinin Kürt sorununu çözmek ve terörü sonlandırmak için başlattığı 'Kürt açılımı' çalışmaları ilk meyvesini verdi. Mardin Artuklu Üniversitesi'nde 'Kürtçe bölüm' faaliyete geçti.

'Yaşayan Diller Estitüsü' adı altında yüksek lisans düzeyinde öğrenci almaya başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi'nin açtığı Kürtçe bölüme ilk iki günde 21 kişi başvurdu.

24 Eylül'e kadar başvuruların alınacağını belirten Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bu yıl ilk kez Kürtçenin Kurmançı ve Zazaca lehçelerinde 20 yüksek lisans öğrencisinin alınacağını söyledi.

Kürt dili için akademisyen sorununun giderildiğini belirten Yıldırım, "Yüksek lisans için alınacak öğrencilerin herhangi bir 4 yıllık fakülteden mezun olması ve diploma notunun en az 60 olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra YÖK'ün koyduğu 55 sözel taban puanı olan herkes müracaat edebilecek. 24 Eylül'e kadar 500'ün üzerinde bir başvuru bekliyoruz. Kayıt işlemlerinin ardından üniversiteye alınacak öğrencilerin Kürtçe eğitimi için ders başı yapacağız." açıklamasını yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
Gurbetçi ailenin otomobili devrildi
Silopi'de mülteciler sınırdışı edildi
Kayıp balıkçı üç gündür aranıyor
Aliağa'da sosyal markete ilgi büyük
Marmara Denizi'nde 3 deprem
Kamyon ile otomobil çarpıştı
Silopi'de asker uğurlama heyecanı
İstanbul 10 saat karanlıkta kalacak
Üzüm zeytinyağı ile kurutuluyor
Atatürk'ü Sovyet ajanları kurtarmış!
Yorumlar 42 yorum