BIST 1.527
DOLAR 7,26
EURO 8,76
ALTIN 406,69
HABER /  GÜNCEL

Atatürk'ü Sovyet ajanları kurtarmış!

Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik suikast planlarıyla ilgili çarpıcı bir iddia Rusya'dan geldi. Peki, Atatürk'ü suikastten kim kurtarmış?

Abone ol

Rus yazar Aleksandr Kolpakidi: Özerk Ermenistan isteyen Taşnak Partisi Atatürk'ü öldürecekti. Sovyet ajanları bunu öğrendi ve Ankara uyarıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik suikast planlarıyla ilgili yeni bir o kadar da çarpıcı bir iddia, Rusya'dan geldi. Rusya'da yayınlanan ve Sovyet askeri istihbaratı GRU'yu konu eden kitapta, Atatürk'e yönelik bir suikast girişiminin Sovyet istihbarat örgütü tarafından engellendiği öne sürüldü.

Rus istihbarat yazarı Aleksandr Kolpakidi'nin kaleme aldığı "Büyük Yurt Savaşı'nda GRU" isimli kitapta, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ve öncesinde Sovyet ajanlarının gizli faaliyetleri yer alıyor. O dönemde GRU'nun yurt dışındaki önemli merkezlerinden birisinin Bulgaristan olduğu vurgulanıyor. Arşiv belgelerini kaynak gösteren Rus yazara göre, Bulgaristan'daki Sovyet ajanları sayesinde Atatürk'e yönelik suikast planı önlendi.

'MOSKOVA UYARDI'


Yazar Kolpakidi, 1923 yılında gerçekleşen suikast planını kitabında şöyle aktarıyor: "GRU'nun Bulgaristan'daki en önemli ajanlarından biri Ermeni asıllı Sarkiz Kaprielov idi. Aşırı milliyetçi Taşnak Partisi, Türkiye'nin doğu topraklarında özerk bir Ermeni oluşturulmasını arzuluyordu. Taşnaklar bu konuda Mustafa Kemal'i en büyük engel olarak görüyordu. Atatürk'ü öldürttükten sonra yerine geçecek yeni yönetimin Türkiye topraklarında özerk Ermeni projesine yeşil ışık yakacağına inanıyorlardı.

Bu nedenle Taşnaklar, Atatürk'e suikast düzenlemeye karar verdi ve ajanlarını Türkiye'ye gönderdi. Fakat, suikast organizatörlerinden biri Bulgaristan'daki uzak akrabası ve aynı zamanda da GRU ajanı Kaprielov'un evinde misafir kalıyordu. Usta ajan, gizlice akrabasının ziyaret nedenini öğrenmek merakıyla kaldığı odasındaki kâğıtları incelediğinde, Atatürk'e suikast planı konusunda önemli bilgilere ulaştı.

Plandan haberdar olan Sovyet ajanı, hemen GRU'nun Bulgaristan merkezine haber verir. Daha sonra da durum Moskova'ya aktarılır. Moskova da Türkiye yönetimine uyarıda bulunur." Yazar Kolpakidi'ye göre, suikast planlarından haberdar olan Atatürk, planlayıcıları çok sert şekilde cezalandırır. GRU, Kızıl Ordu'nun kurucusu ve yöneticisi Leon Troçki tarafından 1918'de kuruldu. Halen Rus Askeri İstihbarat Servisi olarak faaliyetini sürdürüyor. İlk kurulduğu yıllarda kayıt müdürlüğü olarak biliniyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
Konak'ta muhtarlıklar yenileniyor
İstanbul'da deniz ulaşımı normale döndü
Erzincan itfaiyesi yenileniyor
Hakkari'de minibüs mayına çarptı: 10 ölü
Maraşlı annenin en zor kararı!
Erzurum'a 11 milyonluk telesiyej
Kırıkkale'den Pakistan'a yardım eli
Erdoğan'dan yeni açılım bombası
Taş heykeller parklarda sergileniyor
Sorgun'da esnafın yüzü güldü
Yorumlar 11 yorum