BIST 1.325
DOLAR 7,83
EURO 9,46
ALTIN 456,18
HABER /  GÜNCEL

Üniversite hastanesinde dört başı mamur rezalet! İnanılır gibi değil...

ZONGULDAK'ta 22 haftalık hamile Hatice Akkol, rahatsızlanınca Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık ve Uygulama Merkezi'ne gitti. Genç kadın apandisit ameliyatına alındı. Yer yok diye beyin cerrahi servisine yatırıldı... Sancıları tutunca 'psikolojik' diye doktor gelmedi.. Hastaların içinde kendi kendine doğurdu ve bebeği öldü.

Abone ol

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık ve Uygulama Merkezi'nde apandisit ameliyatı olduktan sonra serviste yer olmadığı için beyin cerrahi servisine yatırılan 22 haftalık hamile Hatice Akkol (29), 13 saat sonra hastane odasında doğum yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Hatice Akkol, "Yatağımın başında doğum yaptım. Çocuğumu kucağıma aldım. Sadece 45 dakika yaşayabildi" dedi.

KADIN DOĞUM GENEL CERRAHA GÖNDERDİ... Fransızca Öğretmenliği mezunu olan ancak otelde görev yapan Hatice Akkol ile bir mağazada çalışan Engin Akkol, geçen yıl evlendi. 22 haftalık hamile Hatice Akkol, iş yerinde rahatsızlanınca Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvurdu. Hatice Akkol, 10 Aralık'ta BEÜ Sağlık ve Uygulama Merkezi'ne sevk edildi. Kadın doğum servisinde tedavi edilen Hatice Akkol, apandisit teşhisiyle genel cerrahi servisi doktorları tarafından aynı günün akşamı ameliyata alındı.

SERVİSTE YER YOK DİYE BEYİN CERRAHİ SERVİSİNE YATIRILDI... Hatice Akkol, ameliyatın ardından serviste yer olmadığı gerekçesiyle beyin ve sinir cerrahisi servisine yatırıldı. Ağrı ve sancıları bulunan Hatice Akkol, bir gün sonra hastane odasında, doğum yaptı. Kız bebeğini eline alan Hatice Akkol, serviste görevli sağlık personeli tarafından acilen ameliyata alındı. Bebek sadece 45 dakika yaşayabildi ve hayatını kaybetti. Hastane morgundan aileye teslim edilen bebeğin cansız bedeni, Rüzgarlı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SAVCILIĞA SUÇ YURUYURUSU YAPTI... Hatice Akkol, hastaneden taburcu olduktan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek bebeğinin ölümünde ihmali olan sorumlu doktor ve sağlık personelinin tespit edilerek cezalandırılması için şikayetçi oldu. Hatice Akkol, hastane odasında saat 11.00'den doğumun gerçekleştiği gece yarısına kadar 13 saatlik zaman diliminde sancıları olduğunu söylemesine karşın, doktorların kendisiyle ilgilenmediğini iddia etti. Saat 23.00 sıralarında sağlık görevlilerinin kontrol edip gittiğini, sancılarının ameliyattan dolayı psikolojik olduğunu ileri sürdüklerini belirten Hatice Akkol, şöyle konuştu:

KADIN DOĞUMCU YANIMA HİÇ GELMEDİ... "Kadın doğum doktoru beni apandisit ameliyatına yolladıktan sonra hiç yanıma gelmedi. Saatlerce sancı çektim. Servis hemşireleri benim bağırmamın psikolojik olduğunu ve diğer hastaları etkilemememi istediler. Doktorları çağırdıklarını ama gelen olmadığını da söylediler. Kendi bölümü hastalarıyla ilgileniyorlardı.

SANCIM VAR DEDİM, RUH HASTASI OLDUĞUMU SÖYLEDİLER... "Gece 23.00'e kadar kimse bana müdahalede bulunmadı. Ruh sağlığı hastası olduğumu söylemeye başladılar. Kadın doğum uzmanlığı yapmış genel cerrahi uzmanı bunu bana söyledi."

YATAĞIMIN BAŞUCUNDA DOĞUM YAPTIM... "Bir süre sonra da ben yatağımın başucunda doğum yaptım. Çocuğumu kucağıma aldım. Sadece 45 dakika yaşayabildi. Elime geldiğinde kafasını kaldırdım. Sonra servisin ortasında sedyeye alındım. Burada bebeğin kordonu kesildi."

BEYİN CERRAHİ SERVİSİNDE HERKESİN İÇİNDE DOĞUM YAPTIM... "Serviste görevli doktorlar hiç kimseye ulaşamadıklarını ve kameraları işaret ederek 'beyin cerrahinin ortasında mı doğum yapılacak' dediklerini duydum. Yani ben tam teşekküllü bir hastanede servisin ortasında kadınlık gururumun altüst olduğu, herkesin gözü önünde doğum yaptım."

TAKİPÇİSİ OLACAĞIM... Hastanede yaşadıklarının kendisinde büyük bir travma yarattığını ve bu şekilde doğumu kabul edemediğini söyleyen Hatice Akkol, "Beyin cerrahi servisi doktorları olayın ardından bana kadın doğum doktorlarının beni gözünün önünden ayırmaması gerektiğini ancak buraya yatırdıklarını ve üzgün olduklarını söyledi. Belki Allah'ın takdiri yine erken doğum olabilirdi ama bu şekilde mi olmalıydı? Süreç olarak buna razı değilim. Elimden geleni yapacağım. Daha fazla hastanede durmak istemediğim içinde ertesi gün de taburcu oldum. Kayınvalidemin ismi Mine ve Ceylin koyacaktık adını. Eşyalarını almaya başlamıştık. Çok üzgünüz" dedi.

HASTANE YÖNETİMİ: KONUYU ARAŞTIRIYORUZ... BEÜ Sağlık ve Uygulama Merkezi yönetimi, düşük riski olan hastanın takibinin doktorlarca yapıldığını, ancak konunun araştırıldığı ve incelendiğini açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Komisyoncu ve üreticilerden Türel’e teşekkür
3600 ek gösterge son durum kimleri kapsıyor 19 Aralık son bilgi
Suriye Bağımsız Kürt Rabıtası Başkanı'ndan PKK/YPG açıklaması
2018 yılbaşı hangi gün olacak 1 Ocak resmi tatil mi?
13 ilde eş zamanlı operasyon eski emniyet müdürlerine gözaltı
Seyahat izni nasıl alınır 65 yaş üstüne seyahant yasağı var mı?
Yorumlar 27 yorum