BIST 8.039
DOLAR 27,17
EURO 28,95
ALTIN 1.682,29
HABER /  GÜNCEL

Uluslararası şike soruşturmasında gözaltı

Uluslararası şike soruşturması kapsamında aranan bir şüpheli, Singapur'dan İtalya'nın Milano kentine gidip yetkililere teslim oldu.

Abone ol

Uluslararası şike soruşturması kapsamında aranan bir şüpheli, Singapur'dan İtalya'nın Milano kentine gidip yetkililere teslim oldu.

İtalyan medyası, gözaltına alınan şüphelinin Slovenya vatandaşı Admir Suliç olduğunu duyurdu.

Interpol, Suliç'in Singapur'daki bir şike çetesine üye olduğunu söylüyor.

Soruşturmayı yürüten yetkililer Singapur'u, şike şüphelilerinin özgürce yaşamasına izin vermekle eleştiriyordu.

Interpol Suliç'in, Singapurlu işadamı Tan Seet Eng'in liderliğindeki bir şike çetesiyle bağlantılı olduğunu söylüyor.

BBC Muhabiri Jonah Fisher, gözaltı haberini ilk olarak dün akşam Interpol Genel Sekreteri Ronald Noble'ın açıklamasıyla duyulduğunu, ancak Noble'ın şüphelinin adını vermediğini söylüyor.

Interpol, Suliç'in, bazı ünlü İtalyan oyuncuların futboldan men cezası aldıkları ve bazı kulüplerin cezalandırıldığı şike soruşturması çerçevesinde, İtalyan polisi tarafından arandığını duyurdu.

Genel Sekreter Noble, "Yasalar çerçevesinde hareket edeceğiz. Şüphelinin güvenlik güçleriyle işbirliği yapacağını ve bildiği her şeyi anlatacağını umuyoruz" diye konuştu.

Noble ayrıca, uluslararası şike çetelerine ev sahipliği yapmakla suçlanan Singapur ve Güneydoğu Asya ülkelerini savundu.

Noble, Avrupa polisinin bilgi paylaşmadığını ve Asyalıların bu nedenle harekete geçmelerini sağlayacak kanıtlara ulaşamadığını vurguladı.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.