BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  MAGAZİN

Uçak kazasında hayatını kaybeden Mina başaran'ın babası ilk kez konuştu!

İRAN'da düşen Başaran Holding'e ait uçakta kızı Mina Başaran'ın da aralarında olduğu 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından uçağın sahibi Hüseyin Başaran ilk kez konuştu.

Abone ol

Kazaya ilişkin İran Sivil Havacılığı'nın hazırladığı ön raporun yakın bir zamanda açıklanacağını umut ettiğini kaydeden Başaran, "Ön raporu İran sivil havacılığının açıklaması gerekiyor. Belki bir ay içinde açıklayacaklar diye umut ediyorum" diye konuştu. Rapora ilişkin kendilerine gelen bilgilere göre kazanın pilotaj hatası gibi gözüktüğünü de belirten Başaran, "Tam çıkmadan (rapor) konuşmak da belki ters ama gelen ön bilgilere göre uçağın bir arızası olmadığı, pilotajdan kaynaklanan bir düşme olduğu söyleniyor. Ancak gerçekler, rapor açıklanınca sizler gibi hepimiz öğreneceğiz" diye konuştu. 

ÖN RAPORU İRAN SİVİL HAVACILIĞI AÇIKLAYACAK: Hüseyin Başaran, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronunda yer alan holdinge ait MC Havacılık binasında basın mensuplarına konuştu. 12 Mart'ta meydana gelen ve kızının da aralarında olduğu 11 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kazanın ardından ilk kez açıklamalarda bulunan baba Başaran, kazaya ilişkin ön raporun yakın bir zamanda açıklanacağını kaydetti.

Başaran, "Kara kutular Fransa'da açıldı. Ön raporu, İran'da kırım olduğu için İran sivil havacılığının açıklaması gerekiyor. Onlar da eli kulağında diye söylediler. Önümüzdeki günlerde, belki bir ay içinde açıklayacaklar diye umut ediyorum" dedi. "PİLOTAJ HATASI GİBİ GÖZÜKÜYOR": Kazaya ilişkin bir öngörüsü olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine Hüseyin Başaran, "Pilotaj hatası gibi gözüküyor. Tam çıkmadan (rapor) konuşmak da belki ters ama gelen ön bilgilere göre uçağın bir arızası olmadığı pilotajdan kaynaklanan bir düşme olduğu söyleniyor. Ancak gerçekleri, rapor açıklanınca sizler gibi öğreneceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

"UÇAĞIN UÇMASIYLA İLGİLİ BİR SIKINTI YOKTU": "Uçağın uçmasıyla ilgili bir sıkıntı yoktu" diyen Başaran, "Ama bizim için kötü oldu. Kaptanımız Fransa'ya gitti. İran sivil havacılığı, Bombardier (imalatçı firma) ve Türk sivil havacılığından oluşan heyet kara kutuları dinledi. Oradan bize gelen dedikodu, pilotaj hatasından kaynaklandığı, uçağın bir arızasının olmadığı.  Tabi bizim şimdi konuşmamız da yersiz. Ama gelen ön bilgiler öyle gösteriyor" ifadelerini kullandı. BERİL KAPTANIN CENAZESİ HAKKINDA: Hüseyin Başaran, pilot Beril Gebeş'in cenazesine halen ulaşılamamasıyla ilgili olarak ise, "İran sivil havacılığı ve İran devleti elinden geldiğince günlerce,  aylarca Beril Kaptan'ı aradı. Fakat bulamadılar. Tabi bilemiyoruz. Ama yanındaki ikinci kaptanın vücudu ortada bir şekilde, parçalanmadan duruyordu. Benim düşüncem, belki oradaki vahşi bir hayvan aldı; gece çekti, götürdü. Soru işareti. Ama şunu söyleyebilirim, Beril Kaptan uçağın içindeydi. Herkes, 'Beril yoktu' diye söylüyor. En son Beril Kaptan ile Dubai'den ben konuştum;  'hava çok güzel, kalkıyoruz. Kızlar çok mutlu. 08.30'da görüşürüz. Hava da çok güzel' dedi. Ondan bir saat sonra da uçağın radardan kaybolduğu haberini aldık. Sonra da yıkıldık" diye konuştu.

"O ÇOCUKLARIN ANISINA HER ŞEYİ YAPACAĞIM": Kazada hayatını kaybeden kızının arkadaşları için de "hepsi bizim çocuğumuzdu" ifadelerini kullanan acılı baba, "Benim kızım ve kızlarımız, kendi uçağımda öldü. Hepsi elimizde büyümüştü. Sınıf arkadaşları, 3 aylık bebeği olan var, işte Mina evlenecekti. Çok kötü oldu. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Onun için o çocukların anısına her şeyi yapacağım. Belki uçuş okulu açabilirim. Belki bir üniversite bile yapabilirim adlarına. Onu da konuştum Bakan bey ile. Artık onları yaşatacağız. Başka çaremiz yok" dedi.KIZINA AİT ÖZEL ODA YAPTIRDI: Öte yandan Hüseyin Başaran'ın Genel Havacılık apronunda 25 Mayıs'ta açılışı yapılan binaya 'Mina' adını büyük harflerle yazdırırken, kızana ait özel bir oda da yaptırdığı ortaya çıktı. Kızının fotoğraflarıyla donatılan oda da düşen uçağın bir maketinin bulunması da dikkat çekti. 

İRAN'DA YAŞANAN KAZA: 12 Mart'ta meydana gelen kazada kaptan pilotu Beril Gebeş, ikinci pilotun Melike Kuvvet'in idaresindeki Başaran Holding'e ait, TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jeti, İran'da düşmüş, kazada Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ile 7 arkadaşının da olduğu 11 kişi hayatını kaybetmişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar haftalar sonra ilk kez bu kadar düştü! İşte kapanış rakamları
Dolar haftalar sonra ilk kez bu kadar düştü! İşte kapanış rakamları
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Başkan Türel söz verdi çiftçiye elektrik bedava
Başkan Türel söz verdi çiftçiye elektrik bedava
Bakan Kasapoğlu'ndan EURO 2024 açıklaması
Bakan Kasapoğlu'ndan EURO 2024 açıklaması
FETÖ'den aranan eski emniyet müdürü bakın nerede yakalandı
FETÖ'den aranan eski emniyet müdürü bakın nerede yakalandı
İBB Şehir Tiyatroları bu yıl 63 oyun sahneleyecek
İBB Şehir Tiyatroları bu yıl 63 oyun sahneleyecek
Can Dündar'ın Türkiye aleyhine attığı EURO 2024 tweeti olay oldu
Can Dündar'ın Türkiye aleyhine attığı EURO 2024 tweeti olay oldu
CHP yerel seçim adaylığı ücretleri belli oldu
CHP yerel seçim adaylığı ücretleri belli oldu
İzmir'de tropik fırtına alarmı verildi! Tüm birimler teyakkuza geçti
İzmir'de tropik fırtına alarmı verildi! Tüm birimler teyakkuza geçti
Şansal Büyüka'dan UEFA'ya bombardıman!
Şansal Büyüka'dan UEFA'ya bombardıman!