BIST 10.871
DOLAR 33,06
EURO 36,02
ALTIN 2.511,06
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Twitter'da bu mesajı sakın okumayın hemen silin!

Twitter'da 'Security Turkey' adıyla gelen DM mesajına dikkat. Milyonlarca hesabın ele geçirilmesi için yayılan bu virüse karşı uyarı geldi.

Abone ol

Twitter'da son günlerde binlerce kullanıcıya canından bezdiren virüs mesajları geliyor. DM (Direct Message) yoluyla Twitter hesaplarına gönderilen ve kendine 'Security Turkey' adını veren sahte hesaplardan kullanıcıya gelen mesaj ise şöyle:

"Hesabın Twitter'a ait olmayan bir internet sitesi veya hizmeti tarafından ele geçirilmiş olabilir. Şimdilik hesabını güvenli tutabilmek amacıyla kilitledik. Size özel oluşturulan bağlantıdan yeniden giriş yaparak hesabını güvene almalısın."

Elbette mesajı gönderen de mesajın kendisi de sahte olduğundan hiçbir şekilde verilen bağlantı adresine tıklamamak ve söz konusu mesajı hemen silmek gerekiyor.

SAHTE MESAJLAR BİRBİRİNE BENZİYOR

Twitter'dan gelmiş gibi görünen bu sahte mesajların ortak özelliği hesabınızın tehlikede olduğunu söylemeleri ve sizi mutlaka bitly veya uzantılı kısaltılmış linkler aracılığıyla olası virüslerin bulunduğu adreslere tıklatmak.

TWITTER BÖYLE BİR UYARIDA BULUNMUYOR

Twitter, sakıncalı gördüğü durumlarda kullanıcılara DM yoluyla değil mail yoluyla ulaşmayı tercih ediyor ve hiçbir şekilde mail adresinde herhangi bir link paylaşmıyor.

Sahte hesaplardan birinden de daha önce bu şekilde mesaj gelmiş ve yine bu sayfada okuyucularımızı uyarmıştık:


AYNI MESAJ BİRDEN FAZLA GELEBİLİR

Twitter'da bazen tek bir mesajla, bazen de ısrarla peş peşe aynı mesaj Twitter'da DM kutusuna düşüyor. Bazen Twitter'dan gelmiş gibi görünen sahte mesajlar, bazen de normal bir profilden gelen uyarıymış gibi kendini gösteriyor.