BIST 10.747
DOLAR 32,20
EURO 35,01
ALTIN 2.506,75
HABER /  GÜNCEL

Twitter'a ne kadar fiyat biçtiler?

Sosyal ağların önlenemez yükselişi devam ederken fiyatları da her geçen gün katlanıyor

Abone ol

Sosyal ağların önlenemez yükselişi devam ederken fiyatları da her geçen gün katlanıyor. Öte yandan bu alandaki rekabet de son sürat devam ediyor. Devlerin yeni hedefi ise Twitter...

10 milyar dolar fiyat biçilen sosyal ağ için iki şirket de kesenin ağzını açtı. Daha 2 ay önce 3-4 milyar dolar değer biçilen şirket bugün 8-10 milyar dolara çıktı. Doğal olarak sosyal ağ deyince aklımıza ilk Facebook geliyor. Sonraki isim ise Twitter. Şimdilik bir teknoloji devi olmayı başaramayan 'kuşu' iki devden biri yutacak gibi görünüyor. Wall Street Journal'ın haberine göre Facebook ve Google, 10 milyar dolar fiyat biçilen Twitter için kulis yapıyor.

Uzun süredir Twitter'ın toptan satılacağı ya da borsada halka arz edileceği dedikoduları dolaşıyordu. Fakat son birkaç haftadır Facebook ve Google'ın teklif yapma aşamasında olduğu dedikoduları ortalıkta dolaşmaya başladı.

Facebook'un Twitter ile tamamen uyumlu olarak çalışması ve Google'ın da aramalarında "Gerçek zamanlı arama" adı altında Twitter'dan sonuçlar vermesi de her iki firmanın böyle bir satın almadan oldukça kârlı çıkabileceğine işaret ediyor. Twitter'ın 175 milyon kayıtlı kulanıcısı bulunuyor.

Yakın zamanda Twitter'a 80 milyon dolarlık yatırım yapan Andreessen Horowitz yatırım firması da, dört büyük sosyal medya sitesinde hissesi olan ilk firma ünvanını eline geçirdi: Groupon, Zynga, Facebook ve Twitter.

FACEBOOK
Kurucusu Mark Zuckerberg ve 600 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Ki bu neredeyse ABD'nin nüfusunun 2 katı kadar. Şirketin piyasa değeri de yaklaşık olarak 40-50 milyar dolar arasında tahmin ediliyor.

GROUPON
Google daha önce bu şirkete 6 milyar dolarlık teklif sunmuştu. Şirket, kullanıcılarına indirimli kampanyalar sunuyor. Chicago merkezli şirketin bugünlerdeki değerinin ise 15 milyar dolara ulaşabileceği ifade edilyor. Ayrıca şirket dünyanın en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alıyor. Dünya genelinde ise 50 milyon kullanıcısı bulunuyor. Firmanın yıllık cirosu ise 1 milyar dolara ulaşıyor.

ZYNGA
Sosyal oyun şirketinin 300 milyon kullanıcısı bulunuyor. Analistler Zynga'nın değerini 5.8 milyar dolar olarak tahmin ediyor.