BIST 1.441
DOLAR 8,43
EURO 10,19
ALTIN 492,98
HABER /  EKONOMİ

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik 'AB ile ilişkilere özen göstermeliyiz'

Katılığı bir toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik "Sosyal kalkınma hedeflerinin başarılabilmesi ve ekonomimizde son dönemde yaşanan sorunların çözümü için Batı ve AB ile ilişkilerimize daha fazla özen göstermemiz gerekiyor" dedi.

Abone ol

TÜRKONFED; Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nin 22'ncisini, 'Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi' temasıyla Hatay'da gerçekleştirdi. Zirveye TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birçok kentten iş insanları katıldı.

TÜRKİYE YÜZÜNÜ BATIYA DÖNMELİ
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, zirvede yaptığı konuşmada, dünyanın küreselleşmenin iyi yönetilememesinden kaynaklanan bir siyasi kriz ve beraberinde de toplumlarda artan bir kutuplaşma yaşadığını belirtti. Yapılsal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Bilecik konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz, dünyada yaşanan küresel kriz dönemlerinin getirdiği tıkanıklıkları, kendi yaşadığımız tıkanıklıklar için bir mazeret olarak görmüyoruz. Çünkü mazeret, yetersizliğin itirafıdır. Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol, istemeyen ise mazeret bulur.

AB İLE İLİŞKİLERE ÖZEN GÖSTERİLMELİ
Demokrasi, hukuk devleti, kurallara dayalı piyasa ekonomisi ve sosyal kalkınma hedeflerinin başarılabilmesi ve ekonomimizde son dönemde yaşanan sorunların çözümü için Batı ve AB ile ilişkilerimize daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Kısaca; Türkiye, yüzünü Batı'ya dönmelidir. 'Dil, ağrıyan dişe gider' misali son zamanlarda, konu hep aynı yere geliyor. Dönüp dolaşıp ekonomimizi konuşuyoruz. Çünkü, ekonomimizde ağrı var ve ekonomideki ağrı ihmale gelmez" 

REFORM TAKVİMİ ÇAĞRISI
Türkiye'nin zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerektiğini vurgulayan Bilecik, şunları kaydetti:

"Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır. Verimlilik artışlarıyla büyümenin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için işgücü, vergi, eğitim, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Türkiye ekonomisinin dijital çağın şartlarına uygun teknolojiye, rekabet gücü yüksek sanayi ve hizmetler sektörüne ve modern bir tarım sektörüne ihtiyacı var."

ÖNCEKİ HABERLER
Terör eylemi için keşif yaparken yakalandı
ABD Büyükelçiliği'nden gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili açıklama
Havalimanlarında bir ilk Saatte 10 bin kişi taranacak
Mevlid-i Nebi Haftası bugün başlıyor
Galatasaray'da Belhanda şoku!
Berat Albayrak'tan konut açıklaması
Gıda hilelerine dikkat Kıymaya dalak kaşara sarı renk
İşte Beşiktaş Kulübü'nün borcu!
Kardeşini öldürüp kaçan zanlı yakalandı
Fikret Orman'dan 'paralar nerede' tezahüratına bomba cevap!
Yorumlar