BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,36
ALTIN 503,57
HABER /  GÜNCEL

Gıda hilelerine dikkat Kıymaya dalak kaşara sarı renk

Hayvansal kökenli gıdaları tüketirken ve satın alırken dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özer Ergün, birçok hile yapıldığını kaydetti. Et ve süt ürünlerinde yapılan hileleri bir bir anlattı.

Abone ol

İSTANBUL Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özer Ergün, et ürünlerinde kıymada, süt ürünlerinde ise taze kaşarda insan sağlığında ciddi problemlere yol açacak hilelerin yapıldığını kaydetti. Ergün, gıda ürünlerine yapılan hileleri tek tek anlattı.

KİMSAYAL KALINTILAR İÇİN NE YAPILMALI?
Hayvansal kökenli gıda maddeleriyle gelen kimyasal madde kalıntılarına karşı uyarılarda bulunan Ergün, "Hayvanların tedavi edildiği süre boyunca onlara verilen ilaçlar, antibiyotik kalıntıları ve hayvan yemlerine geçen pestisitler ette birikebildiği gibi sakatatta, karaciğer ve böbrekte de birikim yapabilmektedir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri kanatlı ve kanatlı ürünlerinde bulunan kimyasal kalıntılar, insan sağlığı için önemli sorunlara yol açabiliyor.

Mikrobiyolojik olarak gelen bu hastalık etkenlerine karşı korunmada öncelikli olarak almış olduğumuz gıda maddelerini iyi pişirmek, iyi muhafaza etmek ve ondan sonra tüketmek lazım. Gıda maddeleri iyi pişirildiğinde zoonozdan korunabiliyor. Ancak kimyasal madde kalıntılarından korunamıyoruz" dedi.

RENK VERMESİ İÇİN DALAK KATILIYOR
Hayvansal ürünlerde yapılan hileleri anlatan Ergün, "Hayvansal kökenli gıdalar arasında kıymada çok fazla hile söz konusudur. Kıymaya çok fazla yağ ve sakatat katılıyor. Bunun dışında karaciğer, dalak katılarak da rengi kahverengi ete dönüştürülüyor.

TARİHİ GEÇEN KAŞALAR TOPLANIP...
Süt ürünlerinde ise çiğ süte su katılması veya koruyucu madde katılarak onun bozulmasının önlenmesi de hileye girmektedir. Peynirlerde ise taze kaşarlarda hileler yapılabilmektedir. Kaşar peynirleri tarihleri geçmeye yakın toplanıp, tekrardan yoğurularak, paketlenip sunuluyor. İçerisine renginin daha sarı gösterilebilmesi için renk maddeleri de katılabiliyor" dedi.

KIYMAYA DİKKAT
Hayvansal gıda tüketimi ve satın alma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Özer, "Et ürünlerinde kıymaya çok dikkat edilmeli. Çünkü kıymanın yüzeyi genişlediği için çok çabuk bozulabiliyor. Kıymanın dört derecede dayanma süresi en fazla bir gündür. O nedenle kıyma ve kıymalı ürünlere dikkat edilmeli.

Süt ve süt ürünlerinde ise taze peynir, pastörize edilmemiş sütten yapılmış tereyağı, kaymak, dondurma ve peynir çeşitleri hayvanlardan bulaşan hastalıklar yönünden tehlike arz ediyor. Bunun dışında tüketici gıda maddelerini satın alırken, ürünün zoonozlu olup olmadığını anlayamaz. Bunun için bilinen marketlerden bilinen markaları seçerek alışveriş yapmak ve ürünün ne zaman üretildiğine, paketleme ve son kullanma tarihlerine çok dikkat etmek gerekir. Bir diğer önemli nokta da bu gıda maddelerini iyi pişirmek gerekir. Böylece tüketilecek olan hayvansal kökenli gıda maddelerinde zoonoz olması durumunda tedbir alınmış olur" ifadelerini kaydetti.

ZOONOZ NEDİR?
Zoonoz hastalıklar insanlar ve hayvanların birbirine bulaştırabildikleri ve her iki gruba dahil bireylerde ortak olarak şekillenen hastalıklar diye tanımlanabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Beşiktaş Kulübü'nün borcu!
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Kardeşini öldürüp kaçan zanlı yakalandı
Emniyet müdüründen kızına ceza yazan polise ödül
Ahmet Ağaoğlu'ndan Şenol Güneş ve Ali Koç açıklaması
Üniversiteli Aslıhan’dan acı haber geldi 3 gün dayanabildi
Mandalina yüklü TIR devrildi, şoförü öldü
İBB’nin güneş santralleri hem milli ekonomiye hem çevreye destek sağlıyor
Parti mi aday mı? Erdoğan nasıl kazandı? Mehmet Metiner yazdı
Pakistan’da bombalı saldırı! Ölü ve yaralılar var
Yorumlar 6 yorum