BIST 1.314
DOLAR 7,86
EURO 9,33
ALTIN 478,60
HABER /  GÜNCEL

ABD Büyükelçiliği'nden gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili açıklama

ABD Büyükelçiliği'nden gözaltına alınan akademisyenlerle ilgili yapılan açıklamada ''Türkiye ifade özgürlüğü, dernek kurma ve toplantı özgürlüğüne saygı duymalı'' denildi.

Abone ol

ABD Büyükelçiliği, Osman Kavala soruşturması kapsamında akademisyenlerin gözaltına alınmasıyla ilgili twitter hesabından açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Anadolu Kültür Derneği'yle ilişkisi olan akademisyen, gazeteci ve sivil toplum aktivistlerini gözaltına almasından büyük endişe duymaktadır" denildi. Açıklamada şu şekilde:

"ABD ENDİŞELİDİR"
"Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Anadolu Kültür Derneği'yle ilişkisi olan akademisyen, gazeteci ve sivil toplum aktivistlerini gözaltına almasından büyük endişe duymaktadır. Şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü ile dernek kurma özgürlüğü, her sağlıklı demokrasinin temel unsurlarıdır. ABD.-Türkiye ortaklığı, Türk demokrasisi başarılı olduğunda en güçlü olur. Türkiye'ye, ifade, dernek kurma ve toplantı özgürlüğü, adil yargılama teminatı, yargı bağımsızlığı ve diğer insan hakları ile temel özgürlüklere saygı duyma, bunları garanti altına alma ve keyfi şekilde gözaltında tutulanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz. ABD, Türkiye'nin Anadolu Kültür ile ilişkili sivil toplum liderlerini gözaltına almasından endişelidir. Türkiye'ye ifade, dernek kurma ve toplantı özgürlüğüne saygı duyma, bunları garanti altına alma ve keyfi şekilde gözaltında tutulanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz"

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Soylu'dan şehit kaymakamın ailesine ziyaret
Havalimanlarında bir ilk Saatte 10 bin kişi taranacak
Mevlid-i Nebi Haftası bugün başlıyor
ABD'den Nauert'ten Kerkük petrolü açıklaması
Galatasaray'da Belhanda şoku!
Çukur 105. bölüm ilk sahne: 4. sezon 13. bölüm
Yorumlar 21 yorum