BIST 4.904
DOLAR 18,83
EURO 20,28
ALTIN 1.134,19
HABER /  DÜNYA

Türkiye'ye karşı Ermeni ve Yunan işbirliği

ABD'de yaşayan Ermeni ve Yunan vatandaşları birleşip, Türkiye'nin önünü kesmek için Obama'ya mektup yolladılar.

Abone ol


Amerika'da yaşayan Ermeni ve Yunanlılar ABD ile Türkiye arasında yapılması gündeme gelen serbest ticaret anlaşmasını engellemek amacıyla güçbirliği yaptı.

Amerika'daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ve Amerikan Helen Enstitüsü (AHI), ABD Ticaret Bakanlığı'na yaptığı çağrıda ABD ile Türkiye arasında yapılacak yeni bir ticaret anlaşması için Ankara'nın "Kıbrıs'ın işgaline" son vermesi ve Ermenistan'a uygulanan "hukuk dışı" ambargoyu kaldırması şartlarının koşulmasını istedi.

CNN Türk'ün haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın ticaret temsilcilik vekili olan Demetrios Marantis'e gönderilen 26 Mart tarihli mektupta AHI Başkanı Nick Larigakis ve ANCA Başkanı Aram Hamparian'ın imzaları bulunuyor.

TÜRKİYE ALÇAKÇA AB ÜLKESİNİ İŞGAL EDİYOR

"İki toplum prensipte Obama yönetiminin adil ve hukuka saygılı ticaret ve yatırım politikalarını memnuniyetle karşılıyor, ancak konu Türkiye olunca açık ve alçakça bir şekilde bir Avrupa Birliği ülkesini işgal edip Avrupa'daki son kapalı sınırı devam ettirerek küresel ticaret sisteminin bütünlüğünü baltalayan bir ulusu ödüllendirmek bizim ulusal çıkarlarımız, ekonomik refahımız ya da temel değerlerimizi daha ileri götürmeyecektir."

TÜRKİYE SERBEST TİCARİ ANLAŞMAYA DAHİL OLMAK İSTİYOR 

Başkan Barack Obama geçtiğimiz hafta Kongre'ye Avrupa Birliği ile dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesini oluşturmak amacıyla görüşmelere başlayacağını duyurmuştu.

Türkiye, ABD ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşması sürecine dahil olmak istiyor. Talep Başbakan Erdoğan imzalı mektupla ABD Başkanı Obama'ya iletildi.