BIST 1.441
DOLAR 8,50
EURO 10,28
ALTIN 499,00
HABER /  POLİTİKA

Türkiye'nin önündeki 4 seçim senaryosu

Yeni hükümetin kurulmasının 2 hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Ankara kulislerinde ise hükümetin nasıl kurulacağına ilişkin 4 seçenek konuşuluyor.

Abone ol

Hükümeti kurmak için kalan 30 günlük sürede geri sayım hızla devam ediyor. Yasaya göre hükümetin kalan 15 gün içinde kurulması gerekiyor. Hükümetin nasıl kurulacağına ilişkin Ankara kulislerinde kritik senaryolar konuşuluyor.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE 4 SEÇENEK VAR

Habertürk'te yer alan bir habere göre, yeni hükümetin hangi formülle kurulacağı gelecek 2 hafta içinde netleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini muhalefetten bir başka milletvekiline vermesi ihtimali dışında; Türkiye'nin önünde yeni hükümet için 4 seçenek bulunuyor.

İşte 'AK Parti' kulislerinde yer alan senaryolar:

ANKETLER YAPILACAK

Başbakan Davutoğlu, hem partide hem de kabinede istişare süreci yürütecek. Partinin yaptırdığı anketlerde vatandaşın nabzı tutulacak. Pazartesi günü CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılacak görüşme, koalisyonun seyrini belirleyecek. Daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşecek olan Davutoğlu, koalisyon konusunda herhangi bir muhalefet partisi ile uzlaşma sağlarsa, koalisyon hükümetinin listesi TBMM'ye sunulacak. Tatilde olan Meclis toplantıya çağrılacak. Bakanlar Kurulu programı, hükümetin kurulduğu tarihten itibaren 1 hafta içinde TBMM'de okunacak ve güvenoylaması yapılacak.

meclis.20150808133344.jpg 

AZINLIK HÜKÜMETİ

AK Parti'nin, seçimin ne zaman yapılacağı konusunda bir muhalefet partisi ile anlaşarak hükümet kurmasına dayanan bir formül. Buna göre yeni hükümeti AK Parti tek başına kuracak. Anlaştığı muhalefet partisi, güvenoylamasında salona girmeyerek, ret oylarının 276'yı bulmasına engel olacak. Böylece, hükümet güvenoyu almış olacak. Üzerinde anlaşılan tarihte bu azınlık

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNDEN SONUÇ ÇIKMAZSA...

Koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmazsa 45 günlük süre dolmadan AK Parti'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırması ve Meclis'ten erken seçim kararı çıkarması konuşulan senaryolar arasında. AK Parti'nin mevcut hükümetle seçime gitmenin yolunu arayacağı kulislerde dile getirilen bir iddia. Meclis'te erken seçim kararı, oylamaya katılanların salt çoğunluğu ile alınıyor. Erken genel seçim kararının Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesinin zorunlu bir koşul olduğunu ifade eden Meclis yetkilileri, bunun aşılması için bazı yöntemlerin zorlanabileceğini belirtiyor.

ismet-yilmaz-kopya.jpg 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MECLİS BAŞKANI YILMAZ'A DANIŞACAK...

23 Ağustos'ta dolacak 45 günlük süre içinde yeni Bakanlar Kurulu oluşturulamaz veya hükümet kurulsa bile güvenoyu alamazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'a danışarak, seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Türk siyasi hayatında bugüne kadar uygulanmamış bir yöntem olan seçim hükümeti, Anayasa'da yer alan formüllerden biri. Buna göre, Meclis Başkanı Yılmaz, siyasi parti gruplarından hükümete alınacak üye sayısını tespit edecek ve Başbakan'a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine TBMM içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak. Seçim hükümeti için güvenoyuna başvurulmayacak. Bu hükümet, 90 günlük süre içinde Türkiye'yi seçime götürecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'dan Ankara'ya kritik PKK uyarısı!
Üsküdar-Çekmeköy metro açılış tarihi açıklandı
Batı Şeria'da evi kundaklanan Filistinli baba öldü
Rusya, Alman generale vize vermedi
'Bu kasabada hastalanmak yasak'
Ağrı'da Özel Harekat taburuna saldırı!
Demirtaş: PKK derhal elini tetikten çekmeli
4 kattan düşen gencin sır perdesi aralandı
Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı sıfır noktasında!
32 günlük bilanço tüyler ürpertti: 24 şehit!
Yorumlar 2 yorum