BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,36
ALTIN 504,08
HABER /  GÜNCEL

Türkiye’nin ilk yerli uçağının indiği Divriği Havaalanı böyle görüntülendi

SİVAS'ın Divriği ilçesinde bulunan, Türkiye’nin ilk havaalanlarından olan ve ilk yerli üretim uçağın indiği ilk pist olan Divriği Havaalanı havadan görüntülendi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Teknofest’teki konuşması, Türkiye’nin ilk havaalanlarından olan ve ilk yerli uçağın iniş yaptığı havaalanı olma özelliği taşıyan Divriği Havaalanı'nı yeniden akıllara getirdi. Divriği Havaalanı'nın akıbeti de Türkiye’nin ilk yerli uçağı ile aynı oldu.

İLK YERLİ UÇAĞIN İNDİ HAVAALANI Türkiye’de 1936 yıllarında Nuri Demirağ’ın girişimleri ile yapımına başlanılan ilk yerli uçak, 1941 yılında İstanbul’dan havalanıp Divriği Havaalanı'na indi. Uçakta seri üretime geçilecekken yaşanan bir kaza nedeni ile dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Türk Hava Kurumu tarafında verilen siparişleri iptal ettirip yerli uçak üretiminin başlar başlamaz bitmesine neden oldu. Bu gelişmenin ardından Sivas’in Divriği ilçesinde temelleri atılan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası inşa edilemedi.

İlk havaalanlarından birisi olan Divriği Havalaanı ise 2011 yılına kadar Demir Çelik İşletmesi tarafından kullanıldı. Havaalanı, aynı yıl içerisinde yapılan özelleştirme kapsamında 430 bin TL karşılığında satıldı. Şu an kapısına kilit vurulan havaalanı atıl bir durumda bekliyor. Havadan görüntülenen havaalanının pistinin halen yerinde olduğu, kule ve idari binalarının ise harabeye döndüğü görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Teknofest’te yaptığı konuşmada, “İma yolu ile Nuri Demirağ’ın akıbeti ile tehdit edildiğimiz anlar oldu. Biz hiçbirine itibar etmedik. Rabbimizin verdiği ömrü kimse kısaltamaz” demişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Can Yaman'ın yeni sevgilisi Rabia Yaman kim ne iş yapıyor instagramı...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cocu'dan Ali Koç için flaş sözler!
Aşure yapılırken edilen dua hangisi kaç kere okunur?
Erdoğan Merkel basın toplantısında bomba açıklamalar: FETÖ sorulunca...
Erdoğan Merkel toplantısında bir kişi salondan atıldı
Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvuru yapma VGD ekranı
Mersin'de pansiyon sahibi şoke etti
Löw'den Mesut Özil için sitem dolu sözler!
Japonya ve ABD'den Doğu Çin Denizi'nde ortak tatbikat
Yorumlar