BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'den kaçan FETÖ'cülerin yeni adresi

Türkiye'de terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkeden kaçan örgüt üyelerinin yeni toplanma adresi Yunanistan'ın Selanik kenti oldu. Tespitlere göre, Türkiye'den kaçan yaklaşık 1000 FETÖ üyesi, Selanik'te yaşarken, kentte son iki yıl içinde Türklere satılan yaklaşık 250 konuttan 50'sini yine FETÖ üyeleri satın aldı.

Abone ol

Türkiye'de FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sekiz darbeci asker helikopterle kaçarak Yunanistan'ın Dedeağaç (Aleksandropolis) kentine indi. Yunanistan gözaltına aldığı darbeci firari askerleri başkent Atina'ya götürerek, burada yargıladı ve tutukluluk sürelerini doldurdukları gerekçesiyle tahliye etti.

Atina'da müstakil gizli bir eve götürülen darbeci askerler, burada polis koruması altında tutuluyorlar. Yunan Danıştay'ı darbeci askerlerden eski yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı'ya iltica hakkı tanırken, bu kararın, diğer yedi darbeci asker için de emsal bir karar olduğu ileri sürüldü.

BİN FETÖ'CÜ KAÇARAK YERLEŞTİ
Yunanistan'ın sekiz darbeci askeri Türkiye'nin başvurularına rağmen iade etmeyerek, Atina'da 'gizli' bir evde tutup, birine de iltica hakkı tanıması, Türkiye'de haklarında dava açılan, arama ve yakalama kararı bulunup, gizlenen FETÖ/PDY üyelerini bu ülkeye kaçmak için cesaretlendirdi. Kaçan FETÖ'cülerin yeni adresi ise Türkiye'ye yaklaşık 450 kilometre uzaklıktaki Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik oldu. Yaklaşık yedi bin Türk'ün yaşadığı Selanik'e tespit edilen rakamlara göre yaklaşık 1000 FETÖ'cü kaçarak yerleşti. Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konut fiyatlarının da düşmesiyle birlikte Selanik'te son iki yıl içinde Türk vatandaşları yaklaşık 250 konut satın aldı. Yapılan tespitlere göre bu konutlardan 50'si ise buraya kaçan FETÖ'cüler tarafından satın alındı.

İLTİCA İÇİN BAŞVURANLARDAN ELEKTRİK SU VE KİRA ALINMIYOR
Selanik'e kaçan FETÖ üyelerinin bir kısmı satın aldıkları evlere yerleşirken, büyük bölümü de kiraladıkları evlerde yaşıyor. Selanik'te son aylarda çok sayıda FETÖ'cünün Yunanistan'a iltica talebinde bulunmak için başvuruda bulunduğu belirtildi. Yunanistan, iltica talebinde bulunan FETÖ'cülerin tüm masrafların karşılıyor. İltica için başvuranlardan kira, elektrik, su gibi hizmetlerin paraları alınmıyor. İltica talebinde bulunanlar başvurularının sonucunu beklerken, bir kısmı da Selanik üzerinden, diğer ülkelere kaçmak için fırsatlar kolluyor. Selanik'te bulunan FETÖ'cüler, burada yaşayan Türklerle temas kurmaktan kaçınırken, daha çok kendi aralarında bir araya gelip, alışverişlerini kurulan pazarlardan yapıyor.

Selanik'te yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Türk, son dönemlerde kente yerleşen FETÖ'cülerin sayısının arttığını belirterek, "Yıllarca Selanik'te yaşayan biri olarak, buradaki Türlerin büyük bölümü ile tanışıyoruz. Buraya kaçan FETÖ'cüleri görünce tanıyoruz, ancak bizimle ilişki kurmuyorlar. Kendileri bir araya geliyorlar. Yunanistan onlara büyük kolaylık sağlayıp, destek veriyor. İltica talebinde bulunanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Onlar da burada istedikleri gibi yaşıyor, hiç kimse karışmıyor" dedi.

EDİRNE'DE YAKLAŞIK 200 FETÖ'CÜ YAKALANDI
Bu arada, son iki yıl içinde Edirne'de, Meriç Nehri üzerinden Yunanistan'a kaçmak isteyen yaklaşık 250 FETÖ/PDY üyesi yakalandı. Edirne 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı 'Hudut Kartalları', jandarma ve polis ekipleri, sınırda aldıkları sıkı güvenlik önlemleri sayesinde Yunanistan'a kaçmaya çalışan örgüt üyelerine göz açtırmıyor. Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan yaklaşık 250 FETÖ'cü arasında, örgütün kumpasları olduğu ortaya çıkan, Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım'ın da yargılandığı 'şike' davasına bakan hakim Bülent Kınay, 'Ergenekon' davası hakimlerinden Fatih Mehmet Uslu, İzmir'deki 'askeri casusluk davası' savcısı Zafer Kılınç ve davanın mahkeme heyetinde yer alan hakim İsmail Kurt da bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'nin 300 adayını açıklayacağı tarih belli oldu! İstanbul'da sürpriz
CHP'nin 300 adayını açıklayacağı tarih belli oldu! İstanbul'da sürpriz
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Günlük islem fırsatlarından faydalanın
Güvenpark saldırısı davasında karar çıktı ceza yağdı
Güvenpark saldırısı davasında karar çıktı ceza yağdı
Zonguldak'ta maden ocağında patlama! Acı haber geldi
Zonguldak'ta maden ocağında patlama! Acı haber geldi
NASA'dan Elon Musk'a kötü haber
NASA'dan Elon Musk'a kötü haber
Ahmet Ağaoğlu başkanlığa adaylığını açıkladı
Ahmet Ağaoğlu başkanlığa adaylığını açıkladı
TESK Başkanı Palandöken'den Efsane Cuma uyarısı 'indirim yok'
TESK Başkanı Palandöken'den Efsane Cuma uyarısı 'indirim yok'
 Özden Özgürdal kimdir aslen nereli eşi Ayşe Erbulak kimdir?
Özden Özgürdal kimdir aslen nereli eşi Ayşe Erbulak kimdir?
Cinsel yaşamı bizzat etkileyen hastalık: Obezite
Cinsel yaşamı bizzat etkileyen hastalık: Obezite
Fenerbahçe PUBG oyununun takımını kurdu
Fenerbahçe PUBG oyununun takımını kurdu