BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

‘Türkiye’deki en büyük LGBT yürüyüşü’

İstanbul’da, Taksim’de düzenlenen LGBT Onur Yürüyüşü’ne onbinlerce kişi katıldı. Eylemin sözcüleri yürüyüşün Türkiye’de bugüne kadar düzenlenen en kalabalık Onur Yürüyüşü olduğunu belirtiyor.

Abone ol

İstanbul’da, Taksim’de düzenlenen LGBT Onur Yürüyüşü’ne onbinlerce kişi katıldı.

Eylemin sözcüleri yürüyüşün Türkiye’de bugüne kadar düzenlenen en kalabalık Onur Yürüyüşü olduğunu belirtiyor.

Lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketinin bileşenlerinin düzenlediği yürüyüşe katılımın önceki yıllara göre daha yüksek olmasının Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olduğu düşünülüyor.

LGBT’leri simgeleyen gökkuşağı bayraklarının taşındığı yürüyüş Taksim Meydanı’nda başlayıp Tünel Meydanı’nda sona erdi.

Renkli yürüyüş sırasında ‘Susma Haykır, Eşcinseller Vardır’, ‘Sevişe Sevişe Kazanacağız’, ‘Aşk Aşk Hürriyet, Uzak Olsun Nefret’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’, ‘Hey Yer Taksim, Her Yer Direniş’ gibi sloganlar atıldı.

Yürüyüşte 'Ay Resmen Devrim', 'Anne Özür Dilerim Ben de Geyim', 'Bi Seksüelim Bi Seksüelim Sorma', 'Akşama Kadar Dönmeyiz' gibi onlarca farklı döviz taşındı.

Dünya çapında LGBT örgütleri tarafından düzenlenen Onur Yürüyüşü, 2003’ten bu yana Türkiye’de İstiklal Caddesi’nde de gerçekleştiriliyor.

Yürüyüşe destek için Twitter’da oluşturulan #direnayol etiketi gün içinde Türkiye’deki TT listesinin birinci sırasına yerleşti.