BIST 1.448
DOLAR 8,28
EURO 10,10
ALTIN 490,24
HABER /  SAĞLIK

Türkiye'de 3 milyon kişi diyabet hastası!

Dünya Diyabet Günü etkinliğinde konuşan Diyabet Kliniği Başkanı Prof. Dr. Behzat Özkan, diyabetli hasta sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Abone ol

Diyabetin dikkate alınması gereken bir hastalık olduğunu belirten Özkan, "Dünya Sağlık Örgütü'nün 2015 verilerine göre, kayıtlı diyabetli sayısı yaklaşık 400 milyon kişi, 2040 yılında bu rakamın yaklaşık 600 milyona ulaşması bekleniyor. Eğer basit bir şekilde yaşam tarzı değişikliği yapabilirse 160 milyon kişinin diyabetli olmasını engelleyebiliriz." şeklinde konuştu. Özkan, yanlış beslenmeye bağlı olarak artan obezite nedeniyle diyabet hastalığının görülme yaşının her geçen yıl düştüğünü ifade etti.

"YAKLAŞIK 10 MİLYON DİYABET HASTASI VAR"
Türkiye'de de diyabetli hasta sayısının sürekli arttığını vurgulayan Özkan, şunları kaydetti: "Halk Sağlığı Başkanlığının verilerine bakarsak, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon diyabet hastası var ancak bunların 3 milyonu diyabetli olduğunu bilmiyor. Herkes şekerini ölçtürmeli. Yine ülkemizde yaklaşık 20 bine yakın çocuğumuz diyabet hastası. İnsüline bağlı yaşamak zorundalar. Kendimizin ve çocuğumuzun sağlığı açısından mutlaka diyabet hastalığına karşı önlemlerimizi almalıyız."

"EV YEMEKLERİ YEMELİYİZ"
Özkan, "tip 1" diyabet hastalığının tedavisinin insülin olduğunu, "tip 2" diyabetin, özellikle beslenme ve yaşama alışkanlığı değişikliği nedeniyle son yıllarda çocuklarda da görülmeye başlandığını aktardı. "Tip 2" diyabet hastalığının tedavi sürecinin daha kolay olduğunun altını çizen Özkan, "Hazır gıdalardan özellikle çocuklarımızı uzak tutmak zorundayız. Ev yemekleri varken dışarıda hamburger ya da şekerli içecek tüketmemeliyiz. Beslenmemize dikkat ederken spor aktivitelerine de mutlaka katılmalıyız." şeklinde konuştu.

Özkan, başkanı olduğu klinikte yılda yaklaşık 300'e yakın diyabetli çocuğu tedavi ettiklerini sözlerine ekledi. Diyabet tedavisi gören çocukların şiir okuduğu programın ardından hastaneden Cumhuriyet Meydanı'na kadar farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bekçi alımı 2019'da hangi illerde yapılacak-kaç kişi alınacak?
Mark Zuckerberg yöneticilerine Apple'ı kızdıracak yasak koydu
Yeni İbo Muştak Avcı sesiyle hayran bıraktı Muştak Avcı kimdir?
Yarıyıl tatili 2019 ne zaman 15 tatil kaç gün sürecek?
Ünlü işadamı kumar borcu yüzünden mi öldürüldü? Şok iddialar
10 bin bekçi alımı ne zaman başvuru sayfası aktif mi?
Erkenci Kuş Can Yaman kimdir Demet Özdemir'le aşk mı yaşıyor
Menajeri konuştu! Beşiktaş'la Babel'in yolları ayrılıyor
Flaş gelişme! Şehir içinde trafik denetimini artık polis yapmayacak
Demet Özdemir kimdir Erkenci Kuş oyuncusu Can Yaman'la fena yakalandı
Yorumlar 1 yorum