BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,06
ALTIN 478,86
HABER /  DÜNYA

Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerini düzeltecek tek çözüm!

Türkiye'nin uçak düşürme olayında sonra Rusya'yla bozulan ilişkileri hala düzelmiş değil...Peki bir çok konuda birbirlerine göbek bağıyla bağlı iki ülke arasındaki ilişkiler nasıl düzelecek? Bu sorunun cevabını Rus akademisyen Tatiana Romanova verdi.

Abone ol

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Romanova, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi ve ülkeler arası güven inşa edilebilmesi için bir çözüm olabileceğini söyledi.

Rusya'daki St. Petersburg Devlet Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Tatiana Romanova, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi ve ülkeler arası güven inşa edilebilmesi için bir çözüm olabileceğini söyledi.

ENERJİ GÜNDEMİ ÖN SIRALARDA

Romanova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iptal edilen Güney Akım projesi yerine inşa edilmesi planlanan ve Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesiyle ilgili tartışmaların son dönemde enerji gündeminin ön sıralarında yer aldığını belirtti.

DÜŞEN PETROL FİYATLARI CESARET KIRICI

Projelerle ilgili sık sık gündeme gelen açıklamaların "spekülatif" ifadeler içerdiğine işaret eden Romanova, "Şu anda Güney Akım ya da Türk Akımı'ndan bahsedemeyiz. Rusya'nın Avrupa ve Türkiye ile ilişkilerinin yanı sıra düşen petrol ve doğalgaz fiyatları da proje için adım atılması konusunda ülkenin cesaretini kırıyor. Öte yandan, Gazprom'un yeterli kaynaklara sahip olmaması da bir diğer nokta" ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK İÇİN ÇÖZÜM OLABİLİR

Romanova, Türk Akımı projesiyle ilgili görüşlerin ve konuşmaların ilk günden beri farklı şekillerde gündeme getirildiğini hatırlatarak, "Türk Akımı projesi gibi doğalgaz altyapı projeleri teoride iki ülke arasında güven inşa etmek ve bozulan ilişkileri düzeltmek için bir çözüm olabilir ama şu an bundan uzağız." diye konuştu.

GÜNEY AKIMI ÖNÜNE ENGELLER KONULDU

Stockholm'de bulunan İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rusya Uzmanı Ingmar Oldberg de Avrupa'nın, Güney Akım projesinin önüne engeller çıkarttığını ve bu direniş nedeniyle projenin "öldüğünü" belirterke, Rusya'nın, Avrupa'ya gönderdiği doğalgaz için Ukrayna'yı birkaç yıl daha kullanacağını savundu.

TÜRKİYE RUSYA'YA GÜVENİYOR MU?

Oldberg, Türk Akımı'nın tamamen Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilere bağlı olduğuna işaret ederek, "Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerinin iyi olması, projenin tekrar gündeme gelmesi gibi durumlardan bahsediliyor ancak Türkiye artık Rusya'ya güveniyor mu? Suriye'de siyasi bir çözüm bulunması Ankara-Moskova ilişkilerini düzeltecektir diye düşünüyorum. Belki de Türkiye İran'dan doğalgaz almalı ve bu gazın bir kısmını yeniden ihraç etmeli." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Nihal Candan dedikodusu Survivor'ı karıştırdı kardeşi kimdir?
Salih Müslim'den tansiyonu tırmandıracak açıklama!
Musul'u kurtarma operasyonu durdu flaş gelişme
Flaş gelişme! Beratcan'ın annesi gözaltına alındı
Tuğba Özay Survivor'da kankasından veto yedi!
Füsun Demirel PKK ajansına konuştu! Saray soytarıları...
Erdoğan için yeni dönem Putin'in manevrası
Survivor gönüllüler oy sıralaması 'acunn' SMS sonuçları
Herkes sorunca Acun patladı! Altını çizerek söylüyorum...
Kısmetse Olur kim elendi Seray Kurumuş kimdir kime talip?
Yorumlar 20 yorum