BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

Musul'u kurtarma operasyonu durdu flaş gelişme

MUSUL'u terör örgütü IŞİD'ten kurtarmak için başlatılan operasyon kötü hava koşulları nedeniyle durduruldu. Bugüne kadar yapılan operasyonlarda 3 köy IŞİD'ten kurtarıldı.

Abone ol

IRAK Musul'u IŞİD'den geri almak için başlatılan operasyonda 5 gün içinde 3 köy kurtarıldı. Yetkililerin açıklamalarına göre, hava muhalefeti dolayısıyla Musul operasyonunun durduruldu.

Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Zıryar Vesani, yaptığı açıklamada, "Irak askerleri ve militanlar arasında çıkan çatışmada 8 asker hayatını kaybetti, 20'den fazla asker ise yaralandı. Operasyon sonucu daha önce IŞİD'in elindeki üç köy askerler tarafından kontrol altına alındı" bilgisini paylaştı.

NESİR KÖYÜNDE ÇATIŞMALAR DURDU

Havanın yağışlı olmasından dolayı, Irak askerlerinin ilerleme kaydedemediğini aktaran Vesani, IŞİD'in elinden geri alınmak istenen Nesir köyü etrafındaki çatışmaların durduğunu ve herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını kaydetti.

PEŞMERGE GÜÇLERİ AKTİF ŞEKİLDE ÇATIŞMALARA GİRMEDİ

Musul'un Mahmur ilçesinden üç koldan başlatılan askeri operasyona, Irak ordusu yanı sıra Haşdi Vatani de (Sünni güçler) katıldı ancak Peşmerge güçleri sadece destek rolünü üstlendi ve aktif bir şekilde çatışmalara girmedi.500 SİVİL EVLERİNİ TERK ETTİ

Bölgedeki çatışmaların şiddetinin artmasıyla birlikte, can güvenliği dolayısıyla yaklaşık bin 500 sivil evlerini terk edip, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden Peşmerge güçlerinin mevzilerine sığındı.

Irak Savunma Bakanlığı 24 Mart tarihinde terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul kentinin geri alınması için askeri operasyona başlandığını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Flaş gelişme! Beratcan'ın annesi gözaltına alındı
Ahmet Yesevi'nin kitabı tam metniyle yayınlandı
Füsun Demirel PKK ajansına konuştu! Saray soytarıları...
Erdoğan için yeni dönem Putin'in manevrası
Herkes sorunca Acun patladı! Altını çizerek söylüyorum...
Kısmetse Olur kim elendi Seray Kurumuş kimdir kime talip?
Sokak ortasında kan donduran vahşet! Eşinin gözü önünde...
ALES başvurusu bitiyor son tarih 30'u mu 31'i mi farka dikkat!
Kısmetse Olur'un yeni gelin adayı Seray Kurumuş kimdir?
İstanbul 30 Mart elektrik kesinti listesi AYEDAŞ
Yorumlar 1 yorum