BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,73
ALTIN 392,14
HABER /  DÜNYA

Türkiye-Suriye sınırında Kürt ordusu

PYD, Türkiye'nin sinirlerini gerecek yeni bir adım attı. Kürdistan Halk Tugayları Ordusu kurulduğu ilan edildi.

Abone ol

Suriye'de terör örgütü Pkk'nın uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD), Türkiye sınırına yakın kentlerde provokatif girişimlerine devam ediyor.


ÖCALAN ORDU İSTEDİ


Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın avukatı aracılığıyla Suriyeli Kürtlere mesaj yolladığı ve 15 bin kişilik asker istediği öne sürülmüştü.

Bu haber de etkin İngiliz gazetesi Financial Times'da yer almıştı.

ÖCALAN'DAN 15 BİN ASKER TALİMATI haberini OKUMAK için tıklayın! 

PYD, Mardin'in Nusaybin ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Suriye topraklarında, sözde 'Kürdistan Halk Tugayları Ordusu(YPG)'nun kuruldu.

PYD, "Devletleşme yolunda bu bir ilk adımdır." dedi.

Suriye'de süren iç savaş ve kargaşa sonrası Suriye sınırının kuzeyinde bulunan Kürtlerin yoğun olduğu kentlerde devlet yönetimine el koyan Pkk'nın Suriye uzantısı PYD, sözde Batı Kürdistan sınırları içerisinde bulunan kentlerin askeri güvenliğini sağlamak için 'Kürdistan Halk Tugayları Ordusu' kurduğunu açıkladı.

7 BÖLGEDE BU SÖZDE ORDU OLACAK

PYD, Batı Kürdistan'da yer alan Kobani, Kamışlı, Amude, Derika Hamko, Afrin, Tırbe Sıpi ve Serakani gibi Kürt nüfusunun yoğun olduğu kentlerin bağımsızlık ve özerklik yolunda askeri güvenliğini bizzat 'Kürdistan Halk Tugayları Ordusu' ile sağlayacağını duyurdu.

2.20121005125841.jpg
(Terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD, sözde ordunun kurulduğunu bir törenle ilan etti.)

Suriye'nin kuzeyinde bulunan Kürt kentlerinin sokak ve mahallelerin asayiş güvenliğini sağlayan bağımlı bağımsız tüm sokak çetelerini bu sözde oluşum içine katılması için davette bulunan PYD yöneticileri, "YPG çatısına bağlı tüm birlikler bu tugay merkezinden idare edilecektir. Bunun dışındaki oluşumlar lağvedilecektir." açıklamasını yaptı.

1.20121005125828.jpg
(Sözde Kürt ordusu Ankara'yı gerecek. Sözde orduda kadınların sayısı bir hayli fazla ve hepsi silahlı)

PARALA ASKER KAMPI VAR 

PYD, daha önce de Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi karşısında bulunan Kobani'de Tolhıldan (Öcalan): Gaziantep karşısında bulunan Afrin'de ise (Şehit Çekdar) paralı askeri kamplarını kurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Özal'ın naaşının çürümemesiyle ilgili olay iddia
Fetih 1453 Lübnan'ı karıştırdı
Arınç Diyarbakır'da konuştu alkış aldı!
Ölen eş Akçakale'de yaşamak için ısrar etmiş!
'Acayip bir şey ya'
Yeni öğretmen maaşları 2020 temmuz zammı kaç para oldu?
Yorumlar 26 yorum