BIST 1.378
DOLAR 8,13
EURO 9,70
ALTIN 455,67
HABER /  EKONOMİ

Türkiye Bankalar Birliği'den bankalara iyi niyet çağrısı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyelerine borçlarını hiç ödemeyenlerle ödeyenler arasındaki farkın görülmesini istedi. Kredi kanallarının açık tutulması tavsiyesinde bulundu

Abone ol

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyelerine çağrıda bulunarak borçlarını ödeyenlere, hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesini istedi.

Borçlarını ödeyenlere kredi kanallarının açık tutulması tavsiyesinde bulundu. TBB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

 "Tahsilat, ödeme, borçlanma gibi finansal performansları farklı nedenlerle, geçici olarak aksadığı ve nakit akışları bozulduğu için bazı gerçek ve tüzel kişi müşteriler bankalara ve finansal kurumlara olan kredi, çek ve senet borçlarını vadesinde ödeyememektedirler. Bu müşterilerin borç ve ödeme durumlarına ilişkin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde kayıtlar tutulmaktadır

İyi niyetli müşteriye iyi niyetli yaklaşım
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere,  borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi,  finansal işlemlerinin sağlıklı şekilde devamlılığının sağlanması, kredi kanallarının açık tutulması amacıyla bir tavsiye kararı almıştır.

Buna göre, gecikmiş borç tutarlarının tamamını ödeyen veya yeniden yapılandıran gerçek ve tüzel kişilerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan negatif nitelikli kayıtlarının daha düşük bir risk kriteri ile dikkate alınabilmesi yönünde Üyelere tavsiyede bulunulmuştur."

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'den Antalya'da Öcalan sempatizanı bir aday daha
İzmir'de can pazarı! Minibüsle otobüs çarpıştı, ölü ve yaralılar var
Igor Tudor geri dönüyor
Denizli'de depremden kaçarken ölümden saniyelerle kurtuldu!
İngiltere Başbakanı Theresa May'den Brexit kararı
Gelinim Mutfakta'da bugün kim kazandı Ezgi işi zora soktu
Çorum'da kuyumcu soygunu o anlar kamerada
PKK/KCK Çukurova bölge sorumlusu Mersin’de yakalandı!
İlkbahar ekinoksu nedir 21 Mart ekinoksunda neler oluyor
Zehra Zümrüt Selçuk Türkiye 15 yılın rekorunu kırdı
Yorumlar