BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,31
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Türk kızı Alara Güler robotu ile dünya ikincisi

23 ülkeden 247 projenin katıldığı Taiwan International Science Fair'de Türkiye’yi temsil eden Alara Güler, tarım robotuyla dünya ikincisi oldu.

Abone ol

Tayvan’da, 23 ülkeden 247 projenin katıldığı Taiwan International Science Fair'de Türkiye’yi temsil Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencisi Alara Güler temsil etti. Alara Güler, “TohumBot” adını verdiği "Tarımsal Uygulamalar için Düşük Maliyetli Yarı - Otonom Mobil Robot” adlı projesiyle dünya ikincisi oldu.

Alara Güler’in geliştirdiği TohumBot, özellikle küçük ve orta ölçekli insansız bahçe tarımı alanlarında kullanılacak. TohumBot, aynı işi daha az insan gücü, maliyet ve zamanda gerçekleştirerek tarım sektöründe verimi arttıracak.

Taipei Türk Ticaret Ofisi İkinci Katibi Erhan Gülmez ile Intel Taiwan Başkanı Dr. Nan Shyan Chu’nun da katıldığı törenle ödülünü alan Alara Güler, dünyanın elektronik devlerinden Tayvan’da böyle bir ödül aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, insanlık adına yararlı işler yapmak için bilimsel çalışmalarına devam edeceğini söyledi.


Proje danışmanlığını Kimya Öğretmeni Talha Kılıç’ın yaptığı Alara Güler’e Tayvan’da yarışmanın Türkiye direktörü Ümit Karademir eşlik etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk imamların evine polis baskını
Çocuğum neden yaşıtlarıyla oyun oynamıyor?
257 dolara tüp bebek müjdesi yeni tedavi
Otizmde erken teşhiş umudu
Kertenkele fosili biyoloji tarihini değiştirecek
15 Temmuz için 92 kez müebbet hapis!
Gülen iş adamlarını ağlayarak kandırmış!
Meteoroloji'den bu illere kar uyarısı!
Bahçeli'den teşkilatlara referandum talimatı
CHP'liler de artık AK Parti diyecek!
Yorumlar