BIST 1.420
DOLAR 8,31
EURO 9,99
ALTIN 477,92
HABER /  GÜNCEL

Gülen iş adamlarını ağlayarak kandırmış!

Orkide Yağları ve Küçükbay Şirketler Grubu sahibi işadamı Ahmet Küçükbay, FETÖ'nün diğer iş adamları gibi kendisini de kandırdığını söyledi. Küçükbay, Gülen'in ağlayarak kendi gibilerini etkilemeye çalıştığını anlattı.

Abone ol

İZMİR'de FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu iş adamlarıyla ilgili hazırlanan iddianame İzmir 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Tutuklu sanıklardan Ahmet Küçükbay, kendisi gibi iş adamlarının FETÖ tarafından kandırıldığını söyleyerek, STV'nin kuruluşunda da maddi yardım yaptığını kabul etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY üyesi işadamlarına yönelik soruşturmasını sürdüren Cumhuriyet Savcısı Zafer Dur, iddianamesini hazırladı. Halen tutuklu bulunan eski Gediz Üniversitesi’nin kurucularından Orkide Yağları ve Küçükbay Şirketler Grubu sahibi işadamı Ahmet Küçükbay, Kavuklar Şirketler Grubu sahibi ve Gediz Üniversitesi’nin eski Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk ve Şeref Kuyumculuk’un sahibi Şeref Sipahi hakkındaki iddianame, İzmir 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

FETÖ’YÜ 2005 YILINDA TANIMIŞ

Abdullah Kavuk, iddianamede yer alan ifadesinde, FETÖ olarak bilinen grubu 2005 yılında tanıdığını anlattı. Abdullah Kavuk, "Benim ve ailemin yaşam şekli cemaatin yaşam şekli ile hiç bir şekilde uyuşmaz. Benim çocuklarım Atatürk Lisesi’nde, Çakabey Koleji’nde, Koç ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde okumuşlardır. Küçük oğlum Saint Joseph Lisesi’nde okumaktadır. Bu nedenle FETÖ/PDY örgütü üyesi olduğum suçlamasını kabul etmiyorum. Tuskon’a bağlı hiçbir dernekte üyeliğim yoktur. Bank Asya’da şirket hesabı vardır ancak işlemeyen bir hesaptır. 2014 yılının ocak ayında paramızı çekmişiz" dedi.

"YAĞ YARDIMINDA BULUNDUM"

Tutuklu sanıklardan Ahmet Küçükbay ise aile yaşamını da anlattığı ifadesinde, "İşadamı olmam sebebiyle hemen hemen bütün bankalarda aktif yada pasif şahsi hesaplarım bulunmaktadır. Hatırladığım kadarıyla Asya Katılım Bankası’nda 2014 Ocak ayında açmış olduğum hesabımı 2015 yılı Mart ayında kapatarak hesabımdaki paraları Kuveyt Türk Katılım Bankası’na aktardığımı hatırlıyorum. Tüm bankalarda şirketlerimin hesapları bulunmaktadır" dedi.

Fethullah Gülen’in liderliğini yaptığı bu cemaat ile ilk temasım 1980 yılların başlarında şirketine bir cemaat mensubunun gelmesiyle olduğunu kaydeden Ahmet Küçükbay, şunları söyledi:

"Hayır işleri yaptıklarını, fakir çocukları okuttuklarını söyledi. Fakir çocukların kaldığı yurtlarda okuduğu okullarda ihtiyaçlarının olduğunu bu ihtiyaçları benim gibi hali vakti yerinde olan zengin işadamlarının bağışlarıyla karşıladıklarını söyleyerek benden şirket üretimimiz olan yemeklik yağ bağışı yapmamı istedi. Bende bu okullarda okuyup yurtlarda kalan öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak yemeklik sıvı yağ yardımında bulundum. Bu şekilde Fethullah Gülen cemaatiyle tanışmış oldum. Bu yardımların fabrika kayıtlarımdan çıkışı şahsi hesabım üzerine olmuştur. Faturalar adıma kesilmiştir. Yardım yaptığım Fethullah Gülen cemaatine bağlı kuruluşlarda tarafıma yapmış olduğum yardımlara karşılık makbuz vermiştir. Şirket kayıtlarımız araştırılırsa gerek adıma kesilen faturalar, gerekse yardım makbuzları tespit edilecektir. Benim yardım yapmamdaki temel gaye babamın ’kapınıza gelip yardım isteyeni boş çevirmeyin’ şeklindeki vasiyetini yerine getirmekti."

"AĞLAYIP ETKİ ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYORDU"

Fethullah Gülen’le toplantı yaptığını da ifadesinde anlatan Ahmet Küçükay, ifadesini şöyle sürdürdü:

"1985 yılı olarak hatırladığım bir tarihte Bozyaka Yamanlar okulunda çay içeceklerini söyleyerek beni de davet etti. Bu davete icabet ettim. Yamanlar okuluna gittiğimizde ise bizi 5’inci kat diye belirtilen bir salona çıkardılar. Biz salona girdiğimizde yere oturduk ve salonda bizimle birlikte bir çok kişi vardı. Bir süre sonra Fethullah Gülen salona geldi. Herkes ayağa kalkarak hürmet gösterdi. Fethullah Gülen koltuğa oturup konuşmaya başladı. Konuşmaya içeriği çok ağır bir dilde olduğu için ben konuşma içeriğini anlamadım. Çoğu dini içerikli sözlerdi. Ama zaman zaman ağlayarak orada bulunanları etki altına almaya çalışıyordu."

Kapatılan Samanyolu Televizyonu’nun kuruluş süreci hakkında da bilgi veren Küçükbay, "1992- 1993 yıllarında Mahmut Akdoğan ve Hidayet Karaca, benim işyerime geldiler. Cemaat adına yayın yapacak olan bir televizyon kanalı kuracaklarını benden maddi destek istediler. Bende o anki durumumun elverdiği şekliyle destek oldum. Hatta o dönemde cemaate yakın tüm kişilerden para toplanıldığını biliyorum. Hatırladığım kadarıyla 1993 yılında İzmir ’de Samanyolu TV adı altında bir TV kanalı açtılar. Tam emin olmamakla birlikte belki bende bu kanala belli bir dönem ortak edilmiş olabilirim. Samanyolu TV belli bir süre sonra İstanbul iline taşındı. Samanyolu TV ’yi kalkındırmamız için ben ve benim gibi işadamlarından destek isterdi. Cemaat adına faaliyet yürüten Işık Sigortayı kurduk. İGİD ’e gerek kuruluş aşamasında gerekse daha sonradan üye yada yönetici olarak yerleştirilen işadamların tamamı cemaate yakın olan ve maddi destek veren kişilerdir. TUSKON ’un İzmir bölgesinden kurucuları arasında bende yer almaktayım" dedi.

30 mart seçimlerinden önce FETÖ’nün tavırlarıyla ilgili bazı siyasi ve bürokratlarla konuştuğunu ileri süren Ahmet Küçükbay, "Sonuç itibariyle bu cemaat görünümlü yapının devlete zarar vermeyi hedefleyen bir fitne odağı olduğunu anlayarak 15 Şubat 2015 yılında TUSKON, ESİDEF, İGİD ’ten tamamen ayrıldım. Ancak son yaşanan süreçten sonra FETÖ yapılanmasının bir Terör örgütü olduğunu anladım ve bu terör örgütüne hizmet ettiğini düşündüğüm bu kuruluşlardan istifa etmek suretiyle ayrıldım. 17-25 Aralık sürecinden sonraki gelişmelerle bu toplantı ve yemeklerin FETÖ/PDY Terör Örgütü kapsamında olduğunu anladım. Ben ve benim gibi sanayici ve işadamlarının FETÖ/PDY tarafından alçakça kullanıldığımı söyleyebilirim. Zaten şuan bize o toplantılara davet edenler suçlarını biliyor olacaklar ki kaçak durumdalar" dedi.

METEHAN KAVUK TAHLİYE EDİLDİ

Bu arada dosyayı inceleyen mahkeme, tutuklu sanıklardan Metehan Kavuk hakkında, tahliye kararı verdi. Metehan Kavuk ile tutuklu sanıklar Ahmet Küçükbay, Abdullah Kavuk ve Şeref Sipahi ise 13’üncü Ağır Ağır Ceza Mahkemesi’nde, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli'den teşkilatlara referandum talimatı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
CHP'liler de artık AK Parti diyecek!
Ya taşlanacak ya da kocası idam edilecek!
Kılıçdaroğlu'ndan flaş AYM açıklaması
İstanbul depremi için kritik açıklama
Bunu yapmayan oy kullanamayacak!
Adıyaman'da PKK'ya şok operasyon
Sivas'ta FETÖ operasyonuna 3 tutuklama
Kılıçdaroğlu'na hakaret eden Meclis çalışanı için karar
Yorumlar 9 yorum