BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Kertenkele fosili biyoloji tarihini değiştirecek

ÇİN'de karnında canlı embriyo taşıyan "sunturlu-kafalı kertenkele" fosili keşfedildi. Bu keşif üreme biyolojisinin tarihini değiştirebilir. Çünkü kertenkele fosili, türün üreme tarzına dair varsayımları altüst eden yeni kanıtlar ortaya koydu.

Abone ol

ÇİN'de karnında canlı embriyo taşıyan "sunturlu-kafalı kertenkele" fosili keşfedildi. Bu keşif üreme biyolojisinin tarihini değiştirebilir. Çünkü kertenkele fosili, türün üreme tarzına dair varsayımları altüst eden yeni kanıtlar ortaya koydu.

Science Daily'nin internet sitesinde yer alan habere göre, Çin, ABD, Avrupa ve Avustralya'dan paleontologlardan oluşan uluslararası araştırma ekibi, Çin'in güneydoğusundaki Luoping biyotasında karnında canlı bir embriyo taşıdığı anlaşılan bir "sunturlu-kafalı kertenkele" fosili keşfetti. Bilim adamları bunun önceden yalnızca yumurtlayarak ürediği düşünülen türün geçmişte canlı doğum yaptığının kanıtladığını ifade etti.

MEMELİLER GİBİ DOĞUM YAPIYORLAR

Canlı doğumun genelde memelilere özgü olduğunu, fakat bazen bazı yılan ve kertenkelelerde yavrularının ana rahminde yumurtadan çıktığı durumlara rastlandığını belirten bilim adamaları, fakat timsahlar, kuşlar, dinozorlar ve ptezorlar gibi kara omurgalılarının dahil olduğu "Archosauromorpha" familyasının yalnızca yumurtlayarak ürediğinin kabul edildiğini belirtti.

Yumurtlamanın bugüne dek biyolojide birçok türün ilkel üreme hali olarak görüldüğü vurgulayan araştırmacılar, özellikle canlıların denizden karaya çıkışını tasvir eden teorilerde kara sürüngenlerinin yumurtlama özelliğini, öncüleri olan amfibiyanlardan ve balıklardan aldığının yaygın olarak kabul edildiğinin altını çizdi.

Orta Triasik dönemde Çin'in güneyindeki sığ sularda yaşayan uzun boyunlu, omurgalı bir kertenkele türü olan "Archosauromorph"un canlı doğum yaptığını kanıtlayan fosil bulgusunun, suda yaşayan canlıların üreme biçimlerine dair anlayışı altüst ettiği vurgulandı.

ÖNCEKİ HABERLER
15 Temmuz için 92 kez müebbet hapis!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Gülen iş adamlarını ağlayarak kandırmış!
Bahçeli'den teşkilatlara referandum talimatı
CHP'liler de artık AK Parti diyecek!
Ya taşlanacak ya da kocası idam edilecek!
Kılıçdaroğlu'ndan flaş AYM açıklaması
Trump vize yasağını yeniden getiriyor
İstanbul depremi için kritik açıklama
Bunu yapmayan oy kullanamayacak!
Yorumlar 1 yorum