BIST 5.096
DOLAR 18,81
EURO 20,41
ALTIN 1.162,79
HABER /  GÜNCEL

TSK santralinde ‘Paralel telekulak‘

Paralel Yanı'nın bir oyunu daha deşifre oldu. Örgütün, santraldaki görevliler aracılığıyla bütün Genelkurmay’ı dinlediği ortaya çıktı.

Abone ol

Skandal, Paralel Yapı'nın elemanı olmayan santral görevlisi sivil bir kadın çalışanın ihbarıyla ortaya çıktı.

İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde yoğunlaşan dinlemelerde, kurumdaki bütün kişi ve birimler gibi Başbuğ’un telefonları da dinlenmiş. 'Paralel santral elemanları', elde ettikleri kayıt ve not verilerini üstleri olan ilgili ‘abilere’ ulaştırmış. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Genelkurmay Savcısı Kurtuluş Kaya soruşturma başlattı.

GÜVENLİ ÖZEL HAT DA KIRILMIŞ

TSK'da örgütlenmeyi birinci hedef olarak belirleyen derin yapının, Genelkurmay santralına ne zaman sızdığı, kaç santral görevlisinin paralelci olduğu, bunların kurumu ne zamandan itibaren dinlemeye başladığı araştırılıyor. Dinlemelerin, Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’nın son ayları olan Ocak 2010’da başlayan Balyoz kumpasının hazırlık ve başlangıç dönemlerinde yoğunluk kazandığı belirlendi. Savcısı Kaya'nın soruşturması kapsamında, santralda çalışan memurlar görevden alındı. Dinlemelerin, güvenli özel hat olarak kabul edilen hattı da kapsadığı kaydediliyor.

İHBARCIYA KONUŞMA TEHDİDİ

Paralel örgüt, ihbarı yapan kadın görevliyi konuşmaması için tehdit etti. Soruşturmayı yürüten Savcı Kaya’nın da, mağdur edildiği iddia ediliyor. Genelkurmay Adli Müşavirliği’nde çalışan Kaya, örgütün entrikaları sonucu doğuya gitmek zorunda bırakılmıştı.

BAŞBUĞ'A KUMPASTA O BİLGİLER KULLANILDI

Ağustos 2010’da Genelkurmay Başkanlığı’ndan emekli olmasından yaklaşık 17 ay sonra tutuklanan İlker Başbuğ’a kurulan kumpaslarda bu dinlemelerin önemli payı var.  İddialara göre, oradan elde edilen veriler, paraleller tarafından çarpıtılıp sahte deliller haline dönüştürüldü.