BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Biden'ın Erdoğan'dan dilediği özrün perde arkası

IŞİD konusunda Türkiye'ye ağır ithamlarda bulunan Joe Biden'ın cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dilediği özrün detayları ortaya çıktı.

Abone ol

ABD Başkan Yardımcısı, Erdoğan'la 10 dakikalık görüşmede, İngilizce'de özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini birçok kez kullandı

Sabah gazetesi, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dilediği özrün perde arkasına ilişkin bilgilere ulaştı. Detaylarda iki unsur ön plana çıktı.

Beyaz Saray'ın, Biden'ın açıklamalarından Ankara tepki gösterene kadar habersizdi ve ABD Başkan Yardımcısı, telefon görüşmesinde Erdoğan'dan birden çok kez özür diledi. Biden görüşmede, İngilizcede özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini birden çok kez kullandı. SABAH'ın özür diplomasisine ilişkin ulaştığı bilgiler özetle şöyle:

HARVARD'DA KONUŞTU: ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada IŞİD'in ortaya çıkmasını Suriye'deki muhaliflere yapılan yardımlara bağladı ve Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkeleri suçladı. Biden'ın "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ki eski bir dosttur, bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın (Suriye'ye) geçişine izin verdik, şimdi sınırı mühürlemeye çalışıyoruz" şeklindeki sözleri tartışma yarattı. Ankara, Biden-Erdoğan görüşmelerinde böyle bir konuşma geçmemesine rağmen ABD Başkan Yardımcısı'nın bu sözleri sarf etmesi üzerine sert tepki kararı aldı.
SABAH SAATLERİNE KADAR TEMAS: Konuşmanın içeriği basına düşünce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu eşzamanlı çalışma başlattı. Cuma günü Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın ofisi ve ABD'nin Ankara Maslahatgüzarı Ross Wilson'la telefon trafiği başladı. Telefon trafiği Cumartesi sabahı 02.30'a kadar sürdü.
BEYAZ SARAY ANKARA'DAN ÖĞRENDİ: Beyaz Saray ile ilk temasta Beyaz Saray'ın, Biden'ın sözlerine ilişkin bir bilgisinin olmadığı anlaşıldı. Beyaz Saray Biden'ın sözlerini Ankara'dan öğrendi. İlk tepki "büyütülecek bir şey yok" şeklindeydi. Ancak Biden'ın konuşması baştan sona dinlenince olayın vahameti anlaşıldı. Biden, sınır geçişleri konusunda Türkiye'yi zan altında bırakacak açık ve net ifadeler kullanıyordu. Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ise IŞİD'e silah ve para yardımı yapmakla suçluyordu.
BİRDEN ÇOK KEZ "APOLOGIZE" : 19.30'da beklenen telefon geldi. Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak bizzat özür diledi. Biden, Erdoğan'la konuşmasında birden çok kez İngilizce'de özür dilemek anlamına gelen "apologize" kelimesini kullandı. Kaynaklar, Ankara'nın bu özrü samimi bulduğunu belirtti.

'MAKSADIM SUÇLAMAK DEĞİLDİ'
Erdoğan, telefonda Biden'a Harvard Üniversitesi'ndeki sözlerini hatırlatarak, "IŞİD ve benzeri hiçbir terör örgütüne Türkiye'nin yardımı olmadığını en iyi siz biliyorsunuz. Yabancı savaşçılar asla bizim ülkemizden Suriye'ye girmedi" dedi, Biden'dan sözlerine ilişkin izahat istedi. Biden ise Erdoğan'a "Maksadım Türkiye'yi itham altında bırakmak değildi. Yanlış algı yaratabilecek sözlerim için özür diliyorum" dedi. Biden, ABD'nin başta Türkiye olmak üzere müttefiklerin katlandıkları fedakarlıkları takdir ettiğini belirtti.