BIST 1.542
DOLAR 7,55
EURO 9,00
ALTIN 411,49
HABER /  DÜNYA

Trump'tan Pentagon'un 10 milyar dolarlık ihalesine fren

Anadolu Ajansı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amazon'a yönelik eleştirilerinin ardından ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Amazon'un da finale kaldığı 10 milyar dolarlık bulut bilişim ihalesini askıya aldığı bildirildi.

Abone ol

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Elissa Smith'in yaptığı açıklamaya göre, bakanlık, ihaleyle ilgili süreçler tamamlanana kadar herhangi bir karar verilmeyeceğini duyurdu.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde ise Savunma Bakanı Mark Esper'in, Trump'ın Amazon'a yönelik endişelerini dile getirmesinin ardından, Amazon ve Microsoft'un finale kaldığı 10 milyar dolarlık ihaleyi 'yeniden gözden geçirme kararı' verdiği belirtildi.

Trump, Amazon'un kazanmasını istemedi

Söz konusu haberlerde ihaleyi Amazon'un kazanmaya yakın olduğu ve Trump'ın bundan memnun olmadığını dile getirdiği kaydedildi.

Esper'in yeniden değerlendirme sürecinin ne kadar süreceği belirsizliğini korurken, Pentagon 10 yıllık projenin en sağlıklı şekilde gerçekleştirileceği konusunda güvence verdi.

Aynı zamanda Washington Post gazetesinin de sahibi olan Jeff Bezos ile yıldızı barışmayan Trump'ın, askeri hassas bilgilerin de içinde yer aldığı projenin Amazon'a gitmesini istemediği belirtiliyor.

Öte yandan gizli ve hassas birçok askeri bilginin kapsamına girdiği Ortak Girişim Savunma Altyapısı (JEDI) adlı bulut bilişim projesi, özellikle ABD Kongresinde de tartışmalara neden olmuştu.

Bazı Cumhuriyetçi senatörler, Amazon'un ihaleyi kazanmasından endişe duyduklarını ifade eden beyanlarda bulunmuştu.

IBM ve Oracle gibi önemli bilişim firmalarının ihale dışında kaldığı sürecin finalinde Microsoft ile Amazon kalmıştı.

Pentagon tarihinde 'alanında ilk' olarak nitelendirilen ve 10 yıl boyunca faaliyette kalması planlanan bulut bilişim ihalesinin bedelinin 10 milyar dolar olduğu kaydedilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe Deniz Türüç'ü resmen açıkladı
Nijerya’da kaçırılan Türk işçi dehşet anlarını anlattı
Trump'tan Kim sözleri: Beni hayal kırıklığına uğratmak istemez
Ankara Güvenpark saldırısının faillerinden bir terörist Hakkari'de yakalandı
Ordu'da işçi servisi devrildi: 15 yaralı
ABD yeni füze denemelerine hazırlanıyor
Balıkesir'de FETÖ'nün sözde mesulü tutuklandı
Trump istihbarat direktör adayını geri çekti
Trabzonspor Fernandes'i KAP'a bildirdi
Suriyeliler sınır dışı mı ediliyor? SMDK'dan açıklama var
Yorumlar