BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Trump'tan F-35 açıklaması Çavuşoğlu açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Kongresindeki F-35 savaş uçağı satışı sorunuyla ilgili "Trump bu konuda gerekli adımları atacağını Cumhurbaşkanımıza söyledi" dedi.

Abone ol

ABD senatosu, senatoya sunulan bir harcama tasarısına Türkiye'nin F-35 almasını engelleyecek madde koydurmuştu. Madde kabul edilirse Türkiye S-400 alırsa, F-35 satışı engellenecek. F-35 krizine ilişkin Trump ve Erdoğan arasında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen telefon görüşmesinin ayrıntısını Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün NTV canlı yayınında aktardı. Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Cumhurbaşkanımız için beklediğimiz bir sonuçtu. Cumhurbaşkanımızın ilk turda seçileceğini biliyorduk. AK Parti olarak beklentinin altında kaldık ama birinci olduk. Muhalefetin seçim sonuçlarını kabul etmesi Türkiye'deki demokrasi için önemli."

UMARIM PARA AKTARMA HIZI BU KEZ DAHA HIZLI OLUR
"İlk 3 milyar euro 2016 sonucu olarak aktarılacaktı ancak henüz hepsi gelmedi. Son dönemde hızlandırıldı. 2018 yılı sonuna kadar vermeyi taahhüt ettikleri 3 milyar euronun onayı çıktı. Umarım para aktarma hızı bu kez daha hızlı olur."

AFRİKA'DAN GELEN GÖÇMENLER
"Göçü sadece transit ülkelerde durdurmak akılcı değil asıl göçün geldiği ülkelerde durdurulması gerekiyor. Sahara altı ülkelerinden Kuzey Afrika'ya göçmenler geldiği zaman onları durduramazsınız. Ekonomik kalkınma planlarıyla göç durdurulabilir."

VİZE KONUSUNDA 6 KRİTER DÜŞTÜ
"Avusturya dönem başkanlığı var. Bu dönemde olumlu adımlar atılacağını düşünmüyoruz. Özellikle fasılların açılmasında önemli bir adım beklemiyoruz. Vize konusunda 6 kriter düştü. Yol haritası konusunda ne yapacağımızı konuşacağız. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi var ki, iki tarafın da yararına. Fasıl açılması siyasi konu oldu, bunlar teknik konular değil artık. Avusturya dönem başkanlığı sona erdikten sonra daha olumlu bir sonuç olacağını düşünüyoruz."

"Seçim zamanında da gördük. OHAL günlük hayatı etkilemiyor. OHAL bir seçenek değil bir zaruretti. AB'nin terörle mücadeleyle ilgili talepleri adil değil. Terörle mücadele konusunda AB ülkeleri çok katı adımlar atarken bizden tam tersi adımlar beklemeleri kabul edilemez."

"AB üyesi ülkeler demokrasi insan hakları gibi konularda dünyaya ders vermeye çalışıyor. Ancak son 5 yılda AB ülkelerinde ırkçılık ve aşırılık önemli bir sorun. Seçim kampanyası ile ilgili Almanya, Avusturya ve Hollanda istemedi. Fransa ise olumlu yaklaştı. Ama bu seçimde AB'de seçim propagandasi yapmak istemedik."

MENBİÇ'TE ABD İLE DEVRİYE
"Bu güne kadar 6 tane devriye görevi icra edildi. Bu faaliyelerin hepsi hazırlık dönemi içindeki faaliyetler. Dışişleri Bakanlığı olarak biz siyasi boyutunu yürütüyoruz. ABD ile ilişkilerimiz geliştirmek için yol haritası uygulayacağız. ABD müttefik olduğunu göstermeli ve somut adımlar atılmalı. ABD ile iki çalışma grubu daha oluşturduk. Büyükelçilik çalışmalarıyla ilgili bir çalışma grubu oluşturduk. 12 Temmuz'da Ankara'da toplanacak. PKK ile ilgili bir çalışma grubu oluşturacağız ancak bu çalışma grubunun nerede toplanacağı konusunda henüz bir yer belirlenmedi."

MENBİÇ YEREL HAKLA DEVREDİLMELİ
"Silahları YPG'ye ABD verdi, yine ABD toplayacak. Hepsinin toplayamayabileceğini biliyoruz. Bazıları kayıp, PKK ve YPG bunları sattı."

"Burada Türkiye ve ABD birlikte karar verecek. Zaten bunların kim olduğunu yerel halk da biliyor. Burası yüzde 95 oranında Arap şehri. Güvenlik çalışmalarında da yüzde 95 oranında Araplar yer alacak. burayı istikrara kavuşturacaksa yönetim yerel halka devredilmeli. Ordaki yerel halk kesinlikle YPG'nin ve dışarıdan gelenlerin burada kalmasını istemiyor. PKK'nın amacı nedir bölmek. Dolayısıyla PKK'nın burada yer alması mümkün değil."

TERÖRİSTLER NEREDEYSE ORALAR TEMİZLENECEK
"Sincar'dan çekildiğini söylüyorlar. Irak şu anda hükümet kurmak için çalışıyor. Basra bölgesinde başkonsolosluğumuzu açıyoruz. Musul da başkonsolosluk açmak için hazırlıklarımızı başlattık. Sincar konusunda ne kadar çekildi, çekilmedi emin olmamız lazım. Bizim amacımız PKK ve teröristler neredeyse oraları temizlemektir."

ABD İLE İLİŞKİLER
"Biz de ABD ile ilişkilerimiz güçlendirmek isteriz. Şimdi seçim bitti ve Cumhurbaşkanımız görevine devam ediyor. Seçim çalışması bittikten sonra Cumhurbaşkanımız dünyanın her tarafından arayarak tebrik ediyorlar. Tüm ülkeler Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek istediğini dile getirdi. ABD ile bölgesel işbirliğimizi de geliştirmek istiyoruz. İran ile nükleer anlaşmadan çekildi ancak AB devam ediyor. ABD'nin aldığı karar yanlış ise biz buna katılmak zorunda değiliz. Kararlar barış ve istikrara yönelikse destekleriz."

Teslimden bir gün sonra ABD'den yeni F-35 hamlesi! Şantaj...

Türkiye'ye yıllardır verilmedi! Meğer İsrail...


İRAN'DA İSTİKRARIN BOZULMASI KİMSENİN YARARINA DEĞİLDİR

"İran'da olumsuz bir gelişme tüm bölgeye yansır. İran'ın istikrarın bozulması hiç kimsenin yararına değildir. İran bizim önemli bir komşumuzdur."

TRUMP'IN ERDOĞAN'A YAPITIĞI F-35 AÇIKLAMASI
"Siyasi dille değil hukuki dille de konuşmak gerekiyor. F-35 hakkında Kongre'de atılan adımlar konusunda Türkiye rahatsız. Trump bize gerekli adımları atacağını Cumhurbaşkanımıza söyledi. Ancak Trump Türkiye'ye önem veriyor ve ilişkileri geliştirmek istiyor."

S-400'LER NATO'YA KARŞI TEHDİT DEĞİL
"NATO daha önce bu konuda açıklama yaptı. NATO çok iyi biliyor ki Yunanistan'da S-300'ler var. Biz bunları kendi hava sahamızı korumak için aldık. Dolayısıyla müttefik ülkeleri tehdit etmek için almadık. Kontrolü de bizde olacak. Alacağımız S-400'ler NATO'ya karşı bir tehdit değil."

ÖNCEKİ HABERLER
Zorunlu askerlik yapanlar artık jandarma olamayacak
Zorunlu askerlik yapanlar artık jandarma olamayacak
2018 Kurban Bayramı tatil arefe günü hangi gün tatil mi?
2018 Kurban Bayramı tatil arefe günü hangi gün tatil mi?
Meteorolojiden korkutan tahmin! Yağmur gidiyor kavurucu sıcak geliyor...
Meteorolojiden korkutan tahmin! Yağmur gidiyor kavurucu sıcak geliyor...
AÖL sınavları 2018 3. dönem AÖL sınavı ne zaman Açıköğretim lise sınav takvimi
AÖL sınavları 2018 3. dönem AÖL sınavı ne zaman Açıköğretim lise sınav takvimi
Cuma hutbesi konusu ne 29 Haziran tüm illerdeki cuma hutbesi-tam metni
Cuma hutbesi konusu ne 29 Haziran tüm illerdeki cuma hutbesi-tam metni
ABD'den Türkiye'yi kızdıracak seyahat uyarısı
ABD'den Türkiye'yi kızdıracak seyahat uyarısı
Taksiciler yine isyanda bu sefer Uber değil
Taksiciler yine isyanda bu sefer Uber değil
Cuma duaları en anlamlı resimli cuma mesajları-2018
Cuma duaları en anlamlı resimli cuma mesajları-2018
Muharrem İnce'nin 24 Haziran gecesi nerede olduğu ortaya çıktı
Muharrem İnce'nin 24 Haziran gecesi nerede olduğu ortaya çıktı
Ekonomi için kritik veri açıklandı! İhracat rakamları...
Ekonomi için kritik veri açıklandı! İhracat rakamları...