HABER /  EKONOMİ

Trafik cezalarında EDS sistemi şoku! Akşam sabah kapınız çalabilir

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü'nce kullanılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) devreye girdi, akşam sabah elinize bir trafik cezası makbuzu ve ihlali gösteren fotoğraf gelebilir.

EDS sistemi ile bugüne kadar emniyet şeridi ve kırmızı ışık ihlalleri belgelenip cezalar postalanıyordu. Artık cep telefonu ile konuşan ve emniyet kemeri takmayanlar da EDS ile belirlenip cezaları adreslerine postalanıyor.

Küçükçekmece'deki EDS merkezinde hazırlanan EDS cezaları sürücülere görselleri ile birlikte gönderiliyor. Akşam sabah kapınız çalabilir ve postadan aracınızda cep telefonu ile konuşurken çekilmiş fotoğrafınızı ve trafik cezası makbuzunuzu alabilirsiniz.

Trafikte kural ihlali tespitinde önemli bir yere sahip olan trafik kameraları ile kesilen cezaların kapsamı genişletildi. Birkaç gün önce devreye giren sistemle birlikte, aynı anda birden fazla ihlal yapan sürücüye, ihlal sayısı kadar ceza yazıldı. Yeni sisteme ait binlerce trafik cezasının Küçükçekmece'de bulunan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) Kontrol Merkezi'nde postalanmayı beklediği ve merkezde yoğunluk yaşandığı görüldü.

Araç sürücülerinin yanı sıra, motosiklet kullanıcılarının da benzer kural ihlali yaptıkları ve kask takmadıkları belgelenmişse evlerine cezaları postalanıyor.

EDS'de üç farklı sistem
Trafik kazaları sonucunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefiyle tasarlanan EDS, kameralar aracılığıyla sürücülerin trafik ihlallerini tespit ediyor. EDS'lerin yanı sıra İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ünün Trafik İzleme ve Plaka Tanıma Sistemi kameraları bulunuyor.

EDS, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruldu. İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan protokol ile işletilmesi emniyet birimlerine bırakıldı. EDS Kontrol Merkezi Küçükçekmece'de bulunuyor. Sistem çerçevesinde tespit edilen ihlaller, EDS Kontrol Merkezine iletiliyor ve burada kurallara uymadığı belgelenen araçların sahiplerine gerekli cezai işlemler emniyet personeli tarafından uygulanıyor.

EDS için İstanbul'da 455 kamera devredeHali hazırda İstanbul'da, 159'u kırmızı ışık, 97'si emniyet şeridi, 41'i ortalama hız, 21'i ters yön, 92'si park, 16'sı tramvay yolu, 9'u ofset tarama, 3'ü yaya geçidi, 6'sı dönüş yasağı ihlal tespiti yapan ve 11'i de mobil olmak üzere 455 kamera aracılığıyla trafikteki kural ihlalleri tespit ediliyor. EDS ile kural ihlali yaptığı belirlenen sürücülere çeşitli para cezaları veriliyor. Ortalama hızı aşana 235, trafik ışıklarının bulunduğu yerlerdeki ofset tarama bölgesini geçene 108, tramvay yoluna girene 108, dönüş yasağına uymayana 108 ve emniyet şeridini ihlal edenlere 235 lira ceza kesiliyor. Diğer kuralları ihlal edenlere de yine farklı oranlarda cezai işlemler uygulanıyor.

EDS kontrol merkezinde cezalar postalanıyor
Sistem çerçevesinde kamerayla tespit edilen ihlallere ilişkin kesilen trafik cezalarının kapsamı genişletildi. Yeni uygulama İstanbul genelinde başladı. EDS Kontrol Merkezi'nde bu nedenle daha fazla yoğunluk yaşanıyor. Çünkü trafikte kural ihlalini yaptıkları tespit edilen sürücülere aynı anda birden fazla para cezası veriliyor.

Araçların fotoğraflarının ön cepheden çekildiği sistemde, hız ihlali yapan bir sürücüye, emniyet kemeri takmadığı ya da telefonla konuştuğu için de ayrıca ceza kesilmeye başlandı. EDS Kontrol Merkezi'nde birkaç gündür uygulanan yeni yönteme göre birçok sürücüye kesilen cezalar adreslerine postalandı.

Herhangi bir kuralı ihlal ettiği tespit edildiğinde fotoğrafı çekilen bir motosiklet sürücüsüne kask takmadığı için de ek bir ceza daha kesiliyor. Trafiğin sıkı bir şekilde denetlenerek kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazalarda yaşanan can ve mal kayıplarının azaltılmasının amaçlandığı yeni uygulama sadece EDS'lerde için geçerli değil. Aynı zamanda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nün denetimdeki diğer kamera sistemleri içinde bu husus uygulamaya konuldu.

EDS için emniyetin kameraları da devrede

Emniyetin 763 adet Trafik İzleme Kamerası ile 191 adet de Plaka Tanıma Sistemi için kullanılan kamerası bulunuyor. Bunlar aracılığıyla da kural ihlali yaptıkları tespit edilen kişilere de cezalar gönderiliyor. 455'i EDS ile kamerası eklendiğinde 763'u Trafik İzleme ve 191'i Plaka Tanıma Sistemi kamerasıyla birlikte artık İstanbul genelinde bin 409 kamerayla trafik kuralı ihlalinin tespiti yapılarak sürücülere ceza kesiliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta sosyal medya hesabında, "Unutmamalıyız ki, hiçbirimiz trafikte efsunlu değiliz. Emniyet kemeri takılmadığında, araç kullanırken cep telefonu kullanıldığında başkasına ne oluyorsa bize de aynısı olacaktır" mesajı vererek uygulamanın başlayacağı mesajı vermişti.

2018 Trafik cezaları tam listesi hangi kural ihlali ne kadar?

ÖNCEKİ HABERLER
Dolara ne oldu saat 12.00'da inişe geçti! 19.09.2018 dolar-euro fiyatı
Dolara ne oldu saat 12.00'da inişe geçti! 19.09.2018 dolar-euro fiyatı
Başkan Türel Gaziler Günü’nü kutladı
Başkan Türel Gaziler Günü’nü kutladı
Malezya'da 19 kişi sahte içkiden öldü!
Malezya'da 19 kişi sahte içkiden öldü!
2018 muharrem orucu tek mi çift mi tutulur Nihat Hoca cevabı
2018 muharrem orucu tek mi çift mi tutulur Nihat Hoca cevabı
Türkiye iade etmişti! O ülke IŞİD liderini idam edecek...
Türkiye iade etmişti! O ülke IŞİD liderini idam edecek...
Nihal Olçok CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'i aradı memnuniyetini bildirdi
Nihal Olçok CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'i aradı memnuniyetini bildirdi
Yorumlar 29 yorum