BIST 4.923
DOLAR 18,63
EURO 19,27
ALTIN 1.043,53
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

2018 Trafik cezaları tam liste sorgula yüzde 25 indirim al

1 Ocak 2018 yılı itibariyle trafik cezaları listesine göre ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2 bin 18 lira, alkollü araç kullanmanın cezası 1002 lira, kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 lira, engelli yerine park etmenin cezası 216 lira, cep telefonu kullanmanın cezası 108 lira, muayenesi bitmiş aracın cezası da 108 lira oldu. Peki trafik cezası nasıl sorgulanır ve ödeme nasıl yapılır?

Abone ol

2018 yılında en düşük ceza, “taşıma sınırı üstünde yolcu alan” sürücülere 85 lira olarak kesilecek. Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası en yüksek kademeden ödeniyor. Hız sınırı aşma cezasında ise hıza göre farklılık var. 2018 yılında trafik cezasını erken ödeyenlere yüzde 25 indirim de var. Trafik cezasını emniyetin sisteminden veya e devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebiliyorsunuz.

2018 yılında trafik cezaları şu şekilde:
- Ehliyetsiz araç kullanmak 2018 lira
- Alkollü olarak araç kullanmak 1002 lira
- Kırmızı ışık ihlali 235 lira
- Engelli yerine park etme 216 lira
- Seyir halinde cep telefonu kullanmak 108 lira
- Muayenesi yapılmamış araç kullanmak 108 lira
- Emniyet kemerini takmamak 108 lira  

-Karayolunun yapısını bozan 488 lira ceza
Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara” 488 TL para cezası kesilecek.

-Sahte plaka kullananma cezası 
Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, 2018’de bin 2 lira ceza ödeyecek.  Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 108 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 488 lira ceza verilecek.

2018'de En yüksek trafik cezası
En yüksek ceza 17 bin 65 lira ile “geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler” için uygulanacak. Yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar 11 bin 885 lira ile cezalandırılacak.

Plaka cezaları 488 lira
Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 488 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar 2 bin 18 lira ceza ödeyecek.  Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen 5 bin 191 liralık para cezası, 5 bin 942 liraya yükselecek.

Arabasını tescil ettirmeden trafiğe çıkanlara ceza
Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 235 lira para cezasına çarptırılacak.

Taksimetre açmayan taksicilere 488 TL ceza
Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf; taksilerde ise taksimetre bulundurmayanlar ile bunları kullanmayanlara 488 lira para cezası verilecek. Bu cihazları bozuk imal edenlere, bozulmasına neden olanlara ve bozuk durumdaki cihazları araçlarında kullananlara 7 bin 623 lira para cezası uygulanacak.

-Ehliyetsiz araç kullanan 2 bin 18 lira; kırmızı ışıkta durmayan 235 TL ceza ödeyecek
Araçlarının muayene süresini geçirenlere 108 lira ceza verilecek.  2018’de muayene istasyonları işletme şartlarına uymaz ya da gerektiği şekilde araçları muayene etmezse ilkinde 8 bin, ikincisinde 13 bin 344 ve üçüncüsünde 26 bin 692 lira para cezası ödeyecek.  Sürücü belgesiz araç kullanmanın cezası 2 bin 18 lira olacak, kırmızı ışık kuralına uymayanlara 235 lira ceza kesilecek.

-Emniyet kemeri takmayanlar 108 TL ceza ödeyecek
Bulundurması zorunlu olduğu halde aracında emniyet kemeri bulundurmayan veya kullanmayanlar ile motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara 108’er lira ceza verilecek.

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürene, aracından bir şey atana ya da dökene, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanana 108 lira para cezası uygulanacak. Trafik işaret ve levhalarına uymayanlar 108 lira ile cezalandırılacak.

Alkollü araç kullananlara trafik cezaları:
Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde 1002 TL; ikincisinde 1256 TL, üçüncüsünde ve daha fazlasında 2018 TL para cezası uygulanacak.  Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 5 bin 167 lira ceza verilecek.

-Alkol metre kullanmayı reddetmek
Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandaki miktarını tespit için gereken teknik cihazları (alkol metre) kullanmayı reddeden sürücülere 2 bin 869 lira para cezası kesilecek.

-Hız sınırı kuralını aşanlara uygulanacak yeni trafik cezaları
Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını: Yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşanlara 235 lira; Yüzde 30’dan fazla aşanlara 488 lira; Radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 2 bin 18 liradan 3 bin 42 liraya kadar para cezası verilecek. Dönüş kurallarına uymayan ve önündeki aracı yeterli takip mesafesinde izlemeyen sürücülere 108’er, yasak alanda sollama yapanlara 235 lira ceza kesilecek.

-Engelli yerine park eden 216 TL ile cezalandırılacak
Kavşaklara geldiğinde yavaşlamayanlar ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymayanlar, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleyenler ve yasak alana park edenler 108 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.

Trafik cezası ödemesi : Trafik cezası ödeme işleminin yapılabilmesi için, cezanın sürücüye tebliğ edilmiş olması gereklidir. Ceza tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı bankalar aracılığı ile trafik cezası ödenebilir. Banka seçeneği dışında, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödeme yapılabilir.

TRAFİK CEZASI ERKEN ÖDENİRSE İNDİRİMLİ : Trafik cezası kesilen sürücüler, erken ödeme yaparlarsa yüzde 25 indirimli ödeme gerçekleştirebilirler. Sürücülerin indirim imkanından yararlanabilmeleri için, cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ödeme yapmaları gerekir. 15 gün içinde ödemeyenlere indirim imkanı sunulmaz. Erken ödemede yapılan indirim dışında, trafik cezasını geç ödeyen sürücülere de yüzde 5 oranında gecikme zammı ilave edilir.

TRAFİK CEZASI NASIL SORGULANIR? : Trafik cezası sorgulama seçeneklerinden en fazla tercih edilen, e-Devlet ile sorgulamadır. Sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. Uygulamaya giriş; e-Devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-İmza ve internet bankacılığı seçenekleri kullanılabilir. e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü açılır. ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza’’ sorgulama bağlantısı ile trafik cezası öğrenilebilir.

TRAFİK CEZASI SORGULAMA EKRANI - EMNİYET TIKLAYIN

Emniyet Genel Müdürlüğü ile trafik cezası sorgulama; egm.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. Ana sayfada yer alan ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantısından ad, soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri ile son bir yılın trafik cezaları sorgulanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ile trafik cezası sorgulama için ise; gib.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme’’ bölümünden ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantısı ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Sorgulama yapıldıktan sonra, kredi kartı kullanılarak trafik cezası ödenebilir.