BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
GÜNCEL

Trabzon'da kentsel dönüşümde tarihi sur ve menfez ortaya çıktı

Trabzon'da, Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda antik Roma dönemi ile Osmanlı dönemine ait tarihi sur ile menfez ortaya çıktı.

Trabzon Kalesi'nin 700 yıl önce inşa edilen Aşağıhisar surları ile 1850'li yıllarda Kuzgundere'nin ıslahı için yapılan menfez olduğu belirlenen yapılar için kentsel dönüşüm durdurulan alanda arkeologlar inceleme ve kazı yapacak. Tarihi alanların gün yüzüne çıkarılarak sanat galerisi ve yeraltı müzesine dönüştürülmesi isteniyor.

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Çarşı-Mumhane-Pazarkapı Mevkii'nde, Tabakhane Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışması başlatıldı. Çalışmalar sırasında yer altında antik Roma dönemi ile Osmanlı dönemine ait tarihi sur ile yaklaşık 200 metre uzunluğunda, 4 ila 4,5 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde ve kesme taştan yapıldığı belirlenen menfez ortaya çıktı. Trabzon Kalesi'nin 700 yıl önce inşa edilen Aşağıhisar surları ile 1850'li yıllarda Kuzgundere'nin ıslahı için yapılan menfez olduğu belirlenen yapılar için harekete geçildi. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca kentsel dönüşüm durdurulan alanda arkeologlar inceleme ve kazı yapacak. Tarihi alanların gün yüzüne çıkarılarak sanat galerisi ve yeraltı müzesine dönüştürülmesi isteniyor.

Sitene Ekle
Etiketler
Yorumlar
ÖNCEKİ VİDEOLAR
İnşaat iskelesinin çökme anı kamerada
Ölmek üzere olan civcivi suni teneffüsle hayata döndürdü
Otomobilden hırsızlık yapan 1 şahıs yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hakim ve savcı kura töreninde açıklamalar
Temel Karamollaoğlu'nun Donald Trump hakkında sözleri olay oldu
Cumhurbaşkanı ile görüşmesini anlatan asırlık çınar herkesi kahkahaya boğdu
Kentsel dönüşümde tarihi sur ve menfez ortaya çıktı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Askerlik 6 aya iniyor."
Köy muhtarı silahla vuruldu
Kadıköy’de site otoparkından araç çalan hırsız kamerada