BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  SAĞLIK

Tıp dünyasında büyük panik!

ABD’de yayınlanan “Newsweek” dergisine göre antibiyotiklere karşı virüsler duyarlılık kazanmaya başladı.

Abone ol

ABD merkezli saygın haber dergisi Newsweek, bakterilerin giderek artan bir şekilde bu ilaçlara karşı dirençli hale gelmesinden endişe edildiğini yazmıştı.Korkulan gerçekleşti ve antibiyotikler artık etkili olmamaya başladı.

Aradan geçen 3 yılın ardından aynı dergi, dünkü sayısında bu korkunun gerçek olduğunu ilan etti. Dergiye konuşan George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr Lance Prince, “Kamu sağlığına yönelik tarihte karşı karşıya olunan en büyük tehditlerden biri” diyerek “Daha önce antibiyotikle rahatlıkla tedavi edebildiğimiz küçük enfeksiyonları tedavi edemeyecek hale geldik” ifadesini kullandı.

Stanford Üniversitesi’nden David Relman da, “Pratisyen doktorlara, ‘içinizde son dönemde antibiyotikle tedavi edemediğiniz enfeksiyonla karşılaşan var mı?’ diye sorduğumda çoğu el kaldırdı” diye konuştu.

Antibiyotiklere karşı dayanıklı bakterilerin ortaya çıkışında en önemli sorumlu bilinçsiz anitbiyotik kullanımı olarak gösteriliyor.
 

BAKTERİLER MUTASYONA UĞRADI

Hem doktorların bu ilacı çok küçük rahatsızlıklar için bile vermesi hem de hastaların çok sık antibiyotik kullanması bakterilerin de mutasyona uğrayarak kendilerini bu ilaçlara karşı dayanıklı hale getirmesine sebep oldu.

ABD’deki salgın hastalıklarla mücadele eden CDC uzmanı Tom Frieden, “Antibiyotik sonrası döneme girmek üzereyiz” diyerek bel soğukluğu, ishal gibi antibiyotik tedavisiyle kolayca geöen hastalıkların ölümcül hale geldiğini ve ilaçlara yanıt vermediğini söyledi. CDC verilerine göre sadece ABD’de her yıl 2 milyon kişi antibiyotik dirençli bakterilerden enfeksiyon kapıyor, bunların 23 bini ölüyor.

Anitbiyotiklerin kullanım dışı kalması tıp için kâbus anlamına gelecek. Çünkü bu ilaçlar sadece enfeksiyon tedavisinde değil, kemoterapi alan hastalar ve organ nakilleri için de kritik öneme sahip.

Doktorlar şu anki yöntemlerle antibiyotiksiz bir kalp nakli yapmanın imkânsız olduğunu belirtiyor. Bu ilaçların etkisiz kalmasının gerisinde insanlara tarafından bilinçsiz kullanılmalarının yanısıra hayvancılık sektörü tarafından da tavuk vs gibi hayvanları çabuk yetiştirmek için kullanılan antibiyotikli hormonların büyük rolünün olduğu belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'den 674 başvuru kabul edilmedi
Salih Müslim oğlunun ölümünü anlattı
Rihanna tesettüre girdi
Ünlü işadamı hayatını kaybetti
Dev derbi Aslan’ın
Beyaz'dan Kanal D yönetimine mesaj
Dev derbi nefesleri kesiyor
PKK silah bıraksın diye site kurdu
İstanbul girişinde yoğunluk
Tarihi Beylik Han'da korkutan yangın
Yorumlar 24 yorum