BIST 1.454
DOLAR 8,48
EURO 10,28
ALTIN 508,05
HABER /  EKONOMİ

Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat artışlarına sıkı markaj

Ticaret Bakanlığı, 114 firmadan fahiş fiyat artışı gerekçesiyle savunma istedi.

Abone ol

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışlarından sonra 114 firmadan savunma istedi. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürün denetlendi."

Ticaret Bakanlığı, haksız fiyat artışları ile ilgili, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edildiğini açıkladı. 

TÜKETİCİ ZARAR GÖRMEMELİ
Ticaret Bakanlığı, haksız fiyat artışlarını denetlenmesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, ''Bilindiği üzere döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla fiyatlarını artıran işletmelere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketicilerimizin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerimizin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda, kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir.

HAKSIZ ARTIŞA SON
Bu itibarla 31/8/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğe “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A - Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak'' düzenlemesi uygulanmıştır.

AMAÇ TÜKETİCİYİ KORUMAK
Bu düzenlemenin hedefi hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır'' ifadeleri yer aldı. 

114 FİRMADAN SAVUNMA İSTENDİ
Bu kapsamda 8 Ekim 2018 tarihi itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğü kanalıyla, 3 bin 974 firmada toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiğinin belirtildiği açıklamada, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re’sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazılarının talep edilmiş olup denetim sürecinin de devam ettiği kaydedildi. 
 

 

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar/TL saat 14.00'dan sonra aniden düştü kurda son durum
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
65 yaş aylığı ne zaman yatacak ayın kaçında ekim ödemesi
Chrome dönemi bitiyor Whatsapp'tan sonra yeni şok!
Polisi şehit eden PKK'lı tükürük örneğinden tespit edildi
3600 ek gösterge ne zaman çıkacak Erdoğan'ın son açıklaması
CHP'li Bülent Tezcan'dan Brunson iddiası
Bomba iddia! ABD, IŞİD teröristlerini sıkıştıkları yerden helikopterlerle kurtardı
İş arayanlar baksın 2 bin dolar maaşla yurt dışına personel alınıyor
Kaçırıldığı söylenen Ayşe'de şaşırtan haber
Yorumlar 47 yorum