BIST 2.451
DOLAR 16,36
EURO 17,55
ALTIN 973,46
HABER /  GÜNCEL

Terör örgütü PKK isim değiştiriyor! İşte yeni ismi

Terör örgütü PKK 32 yılda birçok kez isim değişikliğine gitti. Son dönemde aldığı büyük darbeler ve sivillere yönelik eylemleriyle gündemde olan örgüt yine aynı yöntemi kullanmak için harekete geçti.

Abone ol

Emniyet kaynaklarından derlenen verilere göre, 15 Ağustos 1984 21.30'da Eruh ve Şemdinli'de gerçekleştirdiği ilk büyük ölçekli silahlı eylemle adını duyuran terör örgütü PKK, aradan geçen 32 yılda farklı isimlerle birçok alt örgüt kurdu.

Gerek kent merkezlerinde gerekse kırsalda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren terör örgütü, silahlı ve bombalı saldırılarıyla Türkiye'de birçok acıya neden oldu.

SOSYAL MEDYAYI PROPAGANDA ARACI OLARAK KULLANIYOR

Son dönemde Ortadoğu'daki değişimleri de gözlemleyen, Irak ve Suriye'deki kargaşayı fırsat bilen PKK, örgüte eleman kazandırma ve imaj çalışmaları için sosyal medyayı propaganda aracı olarak kullanıyor.

SİLAHLI GÜCÜNÜ ARTTIRDI

Uluslararası güçlerin terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyonel tutumlarını da kendi lehine değerlendiren örgüt, Suriye'deki alt uzantıları üzerinden uluslararası koalisyon güçlerine destek veriyormuş gibi görünerek, bir taraftan bölgedeki nüfuzunu genişletirken, diğer taraftan da silahlı gücünü artırıyor. Eylemlerinde özellikle haklarını savunduğunu iddia ettiği Kürt halkının da hedef olmasıyla tabanı gözünde zor duruma düşen terör örgütü, bundan kurtulmak için her seferinde isim değişikliğine gidiyor.

PKK ZAMAN ZAMAN BUNU YAPIYOR

Gerçekleştirdiği saldırılarda sivillerin katledilmesinin tabanı üzerinde yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek için isim değiştiren terör örgütü, eylemlerinin ulusal ve uluslararası kamuoyunda "özgürlük mücadelesi" ve "halk hareketi" olarak algılanması amacıyla zaman zaman imaj yenilemeye çalışıyor.

MAKYAJ TAZELİYORLAR

Güvenlik uzmanları, örgütün bu stratejisini "makyaj tazeleme" olarak nitelendiriyor. Örgüt, 1987-1991 yıllarında "Kürdistan Devrimci Yurtsever Gençlik Birliği", 1991-2003 yıllarında ise "Kürdistan Gençlik Birliği" adıyla kurduğu alt gruplarla çeşitli eylemler gerçekleştirdi. Söz konusu oluşum, 2003-2005 döneminde ise "Kürdistan Özgür Gençlik Hareketi" adını aldı ve Türkiye'de "Bağımsız Gençlik Hareketi" adıyla faaliyet gösterdi.

TÜRKİYE'DE BU İSİMLE FAALİYET GÖSTERDİ

Örgüt yöneticileri tarafından kurulan ve 2005-2007 yıllarında "Demokratik Gençlik Konfederalizmi" adını alan yapı, Türkiye'de de "Yurtsever Özgür Gençlik Hareketi (YÖGEH)" olarak faaliyet gösterdi.

Bu yapı, önce 2008'de isim değişikliğine giderek "Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H)", sonrasında da "Yurtsever Devrimci Gençlik Meclisi (YDGM)" adını aldı ve "Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi (DYGM)" olarak faaliyetlerine devam etti.

PKK YERİNE YPS

Örgüt, son olarak YPS (Yekineyen Parastina Sivil) adıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere ülke genelindeki eylemlerini sürdürmeye çalışıyor.

GERÇEĞİ GİZLMEYE ÇALIŞIYORLAR

Ulusal ve uluslararası kamuoyunda YPS'nin "halk ve gençlik" hareketi olduğunu öne süren terör örgütünün, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmalarda ölenlerin arasında dağ kadrosundan teröristlerin bulunduğu gerçeğini gizlemek için cesetleri beraberlerinde götürmeye çalıştığı emniyet ve istihbarat raporlarında yer aldı. Raporlarda, teröristlerin kaçıramayacaklarını anladıkları cesetleri toprağa gömdükleri ya da daha sonra almak amacıyla kanalizasyona sakladıkları bilgisine yer verildi.

BİR ÇOK KEZ İSİM DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan, örgütün silahlı eylem güçleri de bu süreçte birkaç kez isim değiştirdi. "Halk Savunma Güçleri (HPG), Sivil Savunma Birlikleri (YPS), Öz Savunma Birliği (ÖSB)" gibi alt kümelenmelerle eylemlerini sürdüren terör örgütü PKK, zaman zaman çatı ismini de değiştirip "KCK, Kongra-Gel, KKK" gibi isimler alsa da kamuoyunda çift isimle "PKK/KCK, PKK/Kongra-Gel" olarak anıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
İdo Tatlıses'ten Beyaz Show açıklaması
İdo Tatlıses'ten Beyaz Show açıklaması
Siirt'te kaçan PKK'lılara kapıyı açmadılar
Siirt'te kaçan PKK'lılara kapıyı açmadılar
Ege Denizi'nde 7 ceset bulundu
Ege Denizi'nde 7 ceset bulundu
Chomsky'den HDP'nin Cizre davetine cevap!
Chomsky'den HDP'nin Cizre davetine cevap!
Ankara ve İstanbul'da ekmeğe zam!
Ankara ve İstanbul'da ekmeğe zam!
Erkan Petekkaya ameliyata alındı
Erkan Petekkaya ameliyata alındı
HDP’den Çınar açıklaması: Özür bekliyoruz!
HDP’den Çınar açıklaması: Özür bekliyoruz!
Şehit kızı babasının tabutuna böyle koştu
Şehit kızı babasının tabutuna böyle koştu
Komşuları ihbar etti anne tüyler ürpertti
Komşuları ihbar etti anne tüyler ürpertti
HDP'li Başkan'a Öz yönetim ilanı için müebbet...
HDP'li Başkan'a Öz yönetim ilanı için müebbet...