BIST 2.381
DOLAR 15,98
EURO 17,06
ALTIN 952,77
HABER /  GÜNCEL

Siirt'te kaçan PKK'lılara kapıyı açmadılar

SİİRT’te PKK'ya karşı düzenlenen dünkü operasyonun ayrıntılarını Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz açıkladı.

Abone ol

SİİRT'te 5 teröristin öldürüldüğü operasyonda hücre evlerinde cephanelik ortaya çıktı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "Dün operasyonlar devam ederken 155 ve 156 numaralarına yapılan aramalara güvenlik güçlerimiz yetişemediler. Her evden bir istihbarı bilgi gelmeye başladı. Kaçan teröristlere halkımız kapılarını açmadı" dedi.

Siirt'te dün özel harekat başpolis memuru Yalçın Yamaner'in şehit olduğu ve 5 PKK'lının öldürüldüğü operasyonun ardından öldürülen PKK'lıların üzerlerinde ve kaldıkları hücre evlerinde aramalarda cephanelik ortaya çıktı.

Ele geçirilen silahlar arasında 3 Biksi ağır makinalı silah da bulunuyor

ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR

PKK'lıların hücre evlerine yapılan aramalarda ise adeta cephanelik ortaya çıkarıldı. Hücre evlerinde ele geçirilen silahlar Siirt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü binasında basına gösterildi.

Hücre evlerinden 4 roketatar, 35 anti tank roket başlığı, 13 anti personel roket başlığı, 5 el bombası, 21 Ak-47 uzun namlulu silah, 51 Ak-47 uzun namlulu silah şarjörü, 4 bin 568 adet AK-47 uzun namlulu silah fişeği,

5 el telsizi (MİKE), 1 adet el telsizi (Dulbant), 36 roketatar sevk motoru, 3 Biksi ağır makinalı silah, 878 Biksi ağır makineli silah fişeği, 8 Biksi (parçalayıcı özellikli) zırh delici mermisi, 1 M-16 uzun namlulu silah, 3 M-16 uzun namlulu silah şarjörü, 302 adet M-16 uzun namlulu silah fişeği, 1 masa telsizi, 12 bomba ateşleme alıcısı, 1 zamanlayıcı, 2 tetikleme kumandası, 480 adet 12 kalibre av fişeği, 1 kemer üzerinde dörtlü kütüklük, 1 adet 9x19 milimetrelik tabanca, 29 adet 9x19 milimetrelik tabanca fişeği, 1 adet dürbün, çok sayıda ilk yardım malzemeleri, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzemeler ele geçirildi.

 SİİRT OPERASYONUNDA 3 GÖZALTI

Siirt'teki operasyon kapsamında, terör örgütüne milis, işbirlikçi olduğu gerekçesiyle M.A., H.A. ve A.D., adlı şüpheliler gözaltına alındı. Ayrıca gece saatlerinde devam eden operasyonlarda 7 adet AK-47 uzun namlulu silah da ele geçirildi.

SİİRT VALİSİ: VATANDAŞLAR TERÖRİSTLERE KAPILARINI AÇMADI

Operasyonla ilgili gazetecilere bilgi veren Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, PKK'lı teröristlerin Siirt'te eylemler yapmak üzere geldiğini ancak düzenlenen operasyonlarla etkisiz hale getirildiklerini belirterek şunları söyledi:

"Biliyorsunuz bölgemizde uzun süredir devam eden bir terör ile mücadele bulunmaktadır. Terörün kaynağı olan problemler her geçen gün hız ile ilerlerken, çözüm sürecinde bunların biraz daha ileri gitme yönünde gayretler sarf edilir iken terör örgütü yeniden eylemlere başlayarak bölgemizi ve ülkemizi huzursuz etmeye başlamışlardır. Bu dönemde ilimiz bir huzur şehri konumundaydı. Önemli terör olayları olmamaktaydı. Halkımızda terör örgütüne destek vermemekteydi. Terör örgütü halktan ümidini kesti ve bizzat kendisi kırsal ekibini göndererek eylem yapma arzusu içindeydi. Gerek halkımızın bu konudaki duyarlılığı ve bizlere anında bilgi aktarması ile gerekse güvenlik güçlerimizin istihbarı bilgileri ile örgüt üyelerinin şehre girişinin ertesi günü hücre evlerine operasyon yaparak halkımızın huzurunu bozmaya gelen büyük eylemler yapmaya gelen bu kişilere terör örgütüne güvenlik güçlerimiz tarafından büyük bir darbe vurulmuştur. Gördüğünüz üzere iki evde cephanelik denilebilecek şeklinde önemli silahlara ulaşılmıştır, patlayıcı düzeneklerine ulaşılmıştır. Bugüne kadar terör örgütü ilimizde başarılı olmadı, bundan sonrada olmayacaktır. Bunda en büyük güvencemiz Siirt halkımızdır. Dün operasyonlar devam ederken 155 ve 156 numaralarına yapılan aramalara güvenlik güçlerimiz yetişemediler. Her evden bir istihbarı bilgi gelmeye başladı. Kaçan teröristlere halkımız kapılarını açmadı. Halkımız bu davranışı ile huzuru istiyor, barışı gerçekten halk istiyor. Terör örgütü barış istediğini söylüyor ancak barış bu şekilde gelmeyeceğini kendileri de çok iyi biliyor nihai olarak barışı isteyen halkımız, huzuru isteyen halkımız terör örgütüne büyük bir darbe vurmuştur. Ben huzurlarınızda Siirt halkına teşekkür etmek istiyorum. Onlar bize devlete güvensinler, biz her zaman onların huzuru için gece gündüz çalışmaya hazırız ve çalışıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Sur'da çatışmalar şiddetlendi! Yaralı asker ve polisler var
Sur'da çatışmalar şiddetlendi! Yaralı asker ve polisler var
Ege Denizi'nde 7 ceset bulundu
Ege Denizi'nde 7 ceset bulundu
Tayvan'da seçimin galibi belli oldu
Tayvan'da seçimin galibi belli oldu
Ankara ve İstanbul'da ekmeğe zam!
Ankara ve İstanbul'da ekmeğe zam!
HDP’den Çınar açıklaması: Özür bekliyoruz!
HDP’den Çınar açıklaması: Özür bekliyoruz!
Şehit kızı babasının tabutuna böyle koştu
Şehit kızı babasının tabutuna böyle koştu
Komşuları ihbar etti anne tüyler ürpertti
Komşuları ihbar etti anne tüyler ürpertti
HDP'li Başkan'a Öz yönetim ilanı için müebbet...
HDP'li Başkan'a Öz yönetim ilanı için müebbet...
Kılıçdaroğlu konuşurken eşi kameraya fena yakalandı!
Kılıçdaroğlu konuşurken eşi kameraya fena yakalandı!
CHP Kurultayı'nda diktatör krizi! Salonu terk etti!
CHP Kurultayı'nda diktatör krizi! Salonu terk etti!