HABER /  GÜNCEL

Terkedilmiş olarak bulunmuştu, şimdi paha biçilemiyor!

BURSA'da yıllar önce bir çiftlikte terkedilmiş olan traktör, şehirde düzenlenen 16. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nda büyük ilgi gördü.

Bursa 16. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'ndaki 1939 model Lanz Bulldog marka traktör ilgi odağı oldu.

Gelibolu Antika Traktör Müzesi'nden getirilen ve aslına uygun olarak onarılan sarı renkteki traktörün orijinalliği dikkat çekiyor. Gelibolu Antika Traktör Müzesi Genel Sorumlusu İlyas Mındız, 79 yıllık traktör hakkında bilgiler verdi.

"FİYATINA DEĞER BİÇEMEYİZ, YENİSİ DE ÜRETİLMİYOR"
İlyas Mındız: “1939 model Lanz Bulldog marka iki zamanlı bir traktör getirdik. Benzin ve mazotla çalışabiliyor. Halen çalışır vaziyette. Bu traktörü İstanbul Çatalca'da bir köyde bulduk. Atıl durumdaydı ve biz onu aslına uygun olarak onardık. Bazı parçaları Almanya'dan getirildi. Bunun parçaları Almanya'da halen üretiliyor. Ama koleksiyoncular tarafından üretiliyor. Seri üretim söz konusu değil. Bunun fiyatına değer biçemeyiz. Bunun yenisi de üretilmiyor” dedi.

Gelibolu Antika Traktör Müzesi hakkında da kısaca bilgi veren Mındız, “Türkiye'nin ilk ve tek müzesidir. 2014 yılının Temmuz ayında açıldı. Şu anda 66 traktörümüz var. Hafta sonları sergiliyoruz. Halkımıza şu an için ücretsiz, ama yıl başından sonra ücretli olacak. Tüm halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursa'da 17 kız öğrenci hastanelik oldu!
Cemal Kaşıkçı olayında gelişme delilleri yok eden isim ortaya çıktı
Safer ayı ne zaman Safer ayı bela ayı mı kaç gün sürecek?
PTT işyerlerinden mobil havale ödemesi yapabilir miyim?
İzmir'de tekne battı! Ölüler var 30 kişi kayıp
ABD Senatosu kararı! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan sert sözler
Yorumlar 1 yorum